ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 12:24

Bayramda turizm cirosu

Bayramda turizm cirosu

Turizmcilerin bayram cirosu tahmini 400 milyon TL civarında oldu.


Ramazan Bayramı’nda 300 binin üzerinde vatandaşın tatilini tur programlarıyla değerlendirmesi bekleniyor. Son verilere göre bayram tatili için 200 bin kişi yerli tatil beldelerini, 125 bin kişi de yurtdışındaki yerleri tercih edecek.

Nüanstur Genel Müdürü Güngör Kabak, 5 günlük tatili yıllık izin takviyesiyle 9 güne çıkaracaklarla birlikte bu sayının daha da artabileceğini kaydetti. Tatilcilerin sadece konaklama için 80 milyon TL civarında para harcamasını beklediklerini açıklayan Kabak, "Bütün masraflar göz önüne alındığında ise bu rakamın 400 milyon TL civarında olmasını bekliyoruz." dedi.

Ramazan Bayramı’nın turizm sektörüne etkisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güngör Kabak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yurtiçinde tatile çıkacaklar daha çok sahil beldelerini tercih ediyor. Bayram tatili için Antalya, Alanya, Belek, Bodrum ve Çeşme ön plandayken, Kıbrıs otelleri de dolmuş durumda. Bayramda, kültür turu arasında GAP, Karadeniz, Yaylalar, Kapadokya turları önemli yer tutuyor. 5 günlük tatili 2 gün yıllık izin alarak 9 güne çıkarmasını beklediğimiz çok sayıda insan rakamın daha da yükselmesini sağlayabilir." diye konuştu.

Bayram dönemini içine alan haftada 5 yıldızlı Güney otellerinde konaklamanın ortalama bin 300 liradan başlarken, Kıbrıs’taki otellerde bin 200 ve bin 600 lira arasında değiştiğini aktaran Kabak, bu rakamın 4 yıldızlı otellerde 800 liraya kadar düştüğünü belirtti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER