ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 01:31

Bayraktar: Türk çiftçisinin dünya ile rekabeti için destekler artmalı

Bayraktar: Türk çiftçisinin dünya ile rekabeti için destekler artmalı


Türkiye Ziraat Odaları Birlik Başkanı (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, yılda 20 milyar dolar ihracat yapan Türk çiftçisinin dünya çiftçisiyle rekabet edebilmesi için mukayeseli ve mutlak üstünlük sağlaması gerektiğini söyledi.

Aydın'da bir iftar programına katılan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ve ABD’de çiftçiye aşırı destek olduğunu, Türk çiftçisin de mutlaka mazot ve gübre desteğinin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar, "Dünya Ticaret Örgütü dünya tarımını liberal yapıya götürüyor. Korumaları ve iç destekleri kaldırıyor. Korumasız bir tarım sektörüne doğru gidiyoruz. O zaman biz ne yapacağız, gerekli tedbirler alacağız. Türk çiftçisinin mutlaka verimli bir şekilde üretim yapmasını sağlayacağız. Gelişmiş ülkelerle olan mücadelemizde ikinci problemimiz mutlak üstünlük problemi. Bunu aşamadığımız takdirde zaten tarım sektöründe en büyük maliyet buradan geliyor. Maliyeti aşağıya çekmek mümkün değil. Türk çiftçisi sulama yapamaz ise yeni teknolojilerle tanışamaz ise verimlilikten bahsedilemez” dedi.

Tarım sektörünün hedefinin büyük olduğunu kaydeden TZOB Başkanı, "Türkiye olarak bölgemizin özellikle Ortadoğu’nun gıda ambarı olmak zorundayız. Hedefimiz bu. Bu hedefe ulaşmak için önümüzde bazı engeller var, bunları aşmamız lazım. Yine tarım sektörümüzü rekabetçi bir yapıda dünyaya açabilmemiz için önümüzdeki iki engelin aşılması şart. Bunlardan bir tanesi mukayeseli üstünlük. Nedir bu? Bu, dünya ile rekabet edebilmenin anahtar formülü. Verimliliğimizi artırmamız gerekiyor. Bunun için de yapısal sorunları çözmemiz lazım. Bunlardan bir tanesi arazi parçalanması. Medeni hukuk gereğice arazilerimizi durmandan parçalıyoruz. Maalesef işletme büyüklüğü Türkiye’de 5,5 hektar civarında. Bu da Türkiye’nin önünde verimli üretim yapamaya en büyük engel" ifadelerini kullandı. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER