ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 22:02

''Bayağı bir sahte fatura üretimi var"


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, piyasada sahte fatura üretiminin arttığını ifade ederek, ''Bayağı bir sahte fatura üretimi var. Bu kapsamda sahte faturayla çok keskin bir mücadele sürdürmemiz gerekir'' dedi.
     Yazıcı, Bakanlık Toplantı Salonu'nda Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Nail Sanlı ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     TÜRMOB'a bağlı tüm yapıların önemli işler yaptığını söyleyen Yazıcı, yapılan bu işlerin mali kurallara uygunluğunun önem arz ettiğini ve bu doğrultudaki çalışmaların Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına inandığını belirtti.
     Bakan Yazıcı, çalışmalarını genel olarak hedef kitleleri her kimse, ortak bir paydada, paylaşımcı bir anlayışla yürüttüklerini ifade ederek, bu kapsamda yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) konusunda da TÜRMOB ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile koordineli bir çalışma yürüttüklerini, bunun da başarılıyla tamamlandığını dile getirdi.
     Bakan Yazıcı, şunları kaydetti:
     ''Meclis'te Plan Bütçe Komisyonu'nda bir toplantı yapılacak. İnşallah, 65-70 maddelik bir tasarı görüşeceğiz. Onun içerisinde başta kaçakçılıkça mücadele olmak üzere yine Bakanlığımızı ilgilendiren farklı maddeler yer alıyor. Sorunları giderici bir düzenleme. İnşallah Meclis kabul ederse bunları gerçekleştireceğiz.''
     TTK düzenlemesi çerçevesinde şirketlerin denetim organlarına son verdiklerini kaydeden Yazıcı, ''Limitedlerin, anonim şirketlerin yok. Tabi o alanda bir boşluk doğar mı, bilemiyorum. Belki de onu giderici bir takım çabaların içerisinde olacağız. Yarın görüşülmeye başlayacak tasarıda kooperatif birlikler bakımından bir düzenleme getiriyoruz. Kooperatiflerde, binlerce insanın küçük tasarrufların birleştiği bir yer olması dolayısıyla denetimlerin daha keskin olması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.
     Meclis'te görüşülecek söz konusu tasarıda, sahte fatura ile mücadele ve bu faaliyetleri meslek haline getirenlerin ticari hayatta aktif olmalarını önlemeye yönelik düzenlemenin de yer aldığını ifade eden Yazıcı, ''Bayağı bir sahte fatura üretimi var. Bu konuda hem veriye dayalı hem de kuşkuya dayalı bilgilerimiz var. Bu kapsamda sahte faturayla çok keskin bir mücadele sürdürmemiz gerekir'' diye konuştu.
     Bakan Yazıcı, konuşmasının sonunda Sanlı ve beraberindeki heyetin Muhasebeciler Haftası'nı da kutladı.
    
     Nail Sanlı
    
     TÜRMOB Başkanı Sanlı da TÜRMOB'un bugün itibariyle 76 serbest mali müşavir, 8 de yeminli mali müşavirler odası olmak üzere toplam da 84 odadan oluşan bir grup olduğunu kaydederek, ''Kurulduğumuz tarihten bu yana kurumsallaşmaya çok önem verdik. Çalışmalarımız ağırlıklı kısmı eğitim amaçlı oldu'' dedi.
     Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun hazırlanmasında gayret gösterdiklerine işaret eden Sanlı, kanunun tanıtımına ilişkin bir dizi toplantı gerçekleştirdiklerini de belirtti.
     Sanlı, söz konusu kanuna ilişkin çalışmalarından ötürü Bakan Yazıcı'ya teşekkürlerini sunarak, ''Kanunun yasalaştırılması konusunda dirayetli duruşunuzdan ötürü başta Bakan olarak sizi ve Bakanlığı kutluyoruz'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER