ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 18:10

Başkan Yıldız: Türkiye'de asgari ücretle çalışan bir ordu meydana geldi


Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, taşeron işçiliğin çalışanlar için büyük handikap olduğunu söyledi. Yıldız, Türkiye'de asgari ücretle çalışan bir 'ordu' meydana geldiğini belirtti.

Çelik İş Sendikası Genel Başkanı ve Hak İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Cengiz Gül ile Genel Sekreter Yunus Değirmenci, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ı makamında ziyaret etti. Misafirlerini "Hoş geldiniz." diyerek karşılayan Başkan Bekir Yıldız, "Çalışma hayatında önce çalışanın hakkının verilmesi çok önemlidir. Taşeron işçi meselesi bizi oldukça rahatsız ediyor. Sizin sektörde azdan çoktan taşeron vardır. Türkiye'nin her tarafına bakıyoruz; reel çalışan işçi arkadaşlarımızın taşeronla kıyaslandığı zaman arada çok ciddi bir makas var. Taşeronla arada büyük ucuzluk var. Orta yol bulunması gerekiyor." dedi.

Kocasinan Belediyesi olarak hizmet satın aldıkları şirketlerde çalışan personelin çok fazla hak kaybına uğramaması için gayret gösterdiklerini belirten Başkan Yıldız, "Şimdi değişik vesilelerle asgari ücretin üstüne çıkmaya çalışıyoruz. Ufak tefek farklılıklar yapıyoruz. Ama Türkiye'de taşeron işçilik çok yaygınlaştı. Asgari ücretle çalışan bir ordu meydana geldi. İnşallah bir çözüm olur, ona göre temel esas sıkıntılardan biri bu taşeronluk meselesi bir şekilde hallolması lazım. Tamam insanlar iş buluyor ama eline geçen net para zorlamalarla ve eklentilerle bin 250 ya da bin 500 lirayı geçmiyor." şeklinde konuştu.

Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül ise "Nezaket ziyaretine geldik. Kayseri kültür, eğitim, sağlık şehri olmasının yanında bir sanayi şehridir. Bu nedenle siz şehir yöneticileriyle de görüşmek istedik." diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER