ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 14:09

Başçı’dan faiz indirimi sinyali

Başçıdan faiz indirimi sinyali

Başçı: Şartları izleyeceğiz; eğer istikrarlı bir gidiş görürsek önümüzdeki günlerde kısa vadeli faizleri tekrar yüzde 8,25’e doğru indirmeyi değerlendirebiliriz.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Şartları izleyeceğiz; eğer istikrarlı bir gidiş görürsek önümüzdeki günlerde kısa vadeli faizleri tekrar yüzde 8,25’e doğru indirmeyi değerlendirebiliriz" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2014 Yılı 4. Enflasyon Raporu sunumundan sonra gazetecilerin soruların cevapladı. "Enflasyondaki düşüş bizim için çok önemli. O yüzden attığımız adımın döviz kurlarını bozucu yönde etki yapmadığı, kredilerde aşırı bir artışa yol açmadığı konusunda emin olmalıyız" dedi.

Başçı, uzun vadeli faizlerle kısa vadeli faizlerin birbirine yakın olma prensibinin döviz kurlarını istikrara kavuşturduğunu, ayrıca krediler konusunda daha sürdürülebilir ve istikrarlı kredi büyümesini sağladığını ifade ederek "Konjonktür icabı herhangi bir dış sebep ile uzun vadeli faizlerde artış olursa kısa vadeli faizlerde ona uyum sağlıyor. Hatta gerekirse kısa vadeli faizler daha bile yüksek olabiliyor. Onu da yaptık. 26 Eylül’den itibaren kısa vadeli bankalararası Interbank faizlerinin uzun vadeli faizlerin üzerine çıkmasını sağladık. Bunu yaptığımız zaman Türk Lirasını desteklemek anlamında çok faydalı oldu. Krediler üzerinde de sürdürülebilir kredi büyümesine yol açtığını gözlemekteyiz" dedi.

Şartları izleyeceklerini, istikrarlı bir gidiş olursa kısa vadeli faizleri indirmeyi değerlendirebileceklerini belirten Başçı, "Uzun vadeli faizleri izliyoruz, uzun vadeli faizlerde bir düşüş olduğunda kısa vadeli faizler de belli bir gecikme ile ona uyum sağlayabilir ve getiri eğrisini genelde yatay tutmayı tercih ediyoruz. Şu anda ters eğimli olduğu için likidite politikası oldukça sıkı. Şartları izleyeceğiz, gözleyeceğiz eğer istikrarlı bir gidiş görürsek önümüzdeki günlerde kısa vadeli faizleri tekrar yüzde 8,25’e doğru indirmeyi değerlendirebiliriz önümüzdeki günlerde. Ama onun için emin olmalıyız yani enflasyondaki düşüş bizim için çok önemli. O yüzden attığımız adımın döviz kurlarını bozucu yönde bir etki yapmaması konusunda emin olmalıyız, kredilerde aşırı bir artışa yol açmadığı konusunda emin olmalıyız. O konuda eminsek kısa vadeli faizlerde bu şekilde likidite politikasıyla bir ayarlama, uyum sağlayabiliriz. Dolayısıyla likiditeyi biraz daha bol verebiliriz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER