ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 13:51

Başbakan hizmete açacak

Başbakan hizmete açacak


Samsun’un Bafra Ovası başta olmak üzere diğer ilçelerde yapımı tamamlanan ve toplam maliyeti 500 milyon TL olan tesisler 12.12.2012’de toplu açılış töreniyle hizmete girecek.

        Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından inşa edilen ve aralarında Bafra Ovası Sulaması 1. Kısım’ın (Sağ Sahil) da yer aldığı, hidroelektrik santrali, sulama, gölet, meteorolojik gözlem istasyonu ve radardan oluşan yaklaşık 415 milyon TL’lik yatırım bedeline sahip tesisler için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ankara’da toplu açılış töreni düzenlenecek.

        Konuyla ilgili yazı açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Samsun için büyük önem taşıyan ve 270 milyon TL yatırım bedeline sahip Bafra Ovası Sağ Sahil Sulaması inşaatının tamamlanmasıyla, Bafra Ovası’nda 142 bin 790 dekar arazi suyla buluşmuş olacak. Çalışma kapsamında 59 kilometrelik ana sulama kanalı, 44 kilometreye yedek sulama kanalı, 361 kilometre kanalet inşa edildi, 227 kilometre drenaj kanalı açıldı ve 3 adet drenaj pompa istasyonu yapıldı.” dedi. Bafra Ovası’ndaki tesislerin yanı sıra 12.12.2012’de açılışı yapılacak tesislerden Vezirköprü Duruçay Göleti Sulaması’nın ise 7 milyon TL’ye mal olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu tesisi ile de 14 bin 500 dekar tarım alanına sulama suyu sağlayacağını belirtti.

50 milyon TL’ye mal olan ve açılışı yapılacak tesisler içinde yer alan Çarşamba Regülatörü ve HES’in yıllık enerji üretiminin 62 milyon 768 bin kilovat saat olacağını kaydeden Bakan Eroğlu, “İç Anadolu ve Karadeniz bölgesindeki su havzalarında yaşayan halkın gelirlerinin artırılmasını ve Karadeniz’e dökülen Kızılırmak ve Yeşilırmak’ta tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan kirliliğin azaltılmasını hedefleyen ‘Anadolu Su Havzaları Rehabilitasyon Projesi’ kapsamında Samsun ilinde de çalışmalar yapıldı. Yerel halkın katılımının sağlandığı çalışma toplam 81 milyon TL’ye mal oldu. Bu tesislerin yanında Samsun’da yapımı tamamlanan 4 adet otomatik meteorolojik gözlem istasyonu ve bir adet radarın da açılışı aynı gün gerçekleştirilecek.” bilgisini verdi.

Eroğlu, açılışı yapılacak tesislerin gerek üretim bakımından gerek inşa aşamasında ve sonrasında sağladığı istihdam açısından, gerekse tarımda sağlayacağı gelir artışı açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER