ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 10:59

'Barış süreci sanayiye olumlu yansıdı'

Barış süreci sanayiye olumlu yansıdı


Son dönemde kamuoyu gündemine yansıyan, terörü bitirmeye odaklı çözüm ve diyalog süreci memnuniyetle karşılanırken, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde de üretim, son yılların en yüksek seviyelerinden birini yaşıyor.

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sütcü, bölgedeki tüketime ilişkin mart ayı verilerini açıkladı. Sütcü, geçtiğimiz ay elektrik tüketiminde bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 27, doğalgaz tüketiminin yine aynı dönemlerde yüzde 43, su tüketimini ise yüzde 10 artış gösterdiğini bildirdi. Sütcü, üretimin arttığını gösteren tüketimdeki artışın memnuniyet verici olduğunu vurguladı.
Başkan Sütcü, mart ayında bölgede elektrik tüketiminin 88 milyon 295 bin 352 kilovat saat olduğunu, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27'lik artış kaydedildiğini bildirdi. Sütcü, mart ayı verileri bir önceki aya yani Şubat ayına göre kıyaslandığında ise artışın yüzde 15 olarak gerçekleştiğinin görüldüğünü ifade etti.

DOĞALGAZDA REKOR ARTIŞ
Başkan Sütcü, bölgedeki doğalgaz tüketiminin ise son yılların rekoru denilebilecek düzeyde arttığını ifade ederek, ''Geçtiğimiz ay doğalgazda 10 milyon 739 bin 865 metre küplük tüketim olmuş. Bu bir öneki yılın aynı ayına göre yüzde 43 artışı ifade ediyor. Bu yılın şubat ayını dikkate aldığımızda ise artışın yüzde 16 seviyesinde olduğunu görüyoruz.'' dedi.
Su tüketimine de dikkati çeken Başkan Sütcü, bu yılın mart ayında 12 bin 315 metreküp su tüketimi olduğunu, bunun da bir önceki yıla göre yüzde 10'luk bir artışı ifade ettiğini vurguladı. Sütcü, su tüketiminin bu yılın şubat ayına göre ise yüzde 4 artış gösterdiğini ifade etti.
Sütcü, tüketim artışının üretim artışına paralel olduğuna dikkati çekerek, bu artışta da son günlerde kamuoyunun gündeminde olan barış sürecinin etkisinin bulunduğunu ifade etti. Sütcü, son yıllarda Türkiye ekonomisinde periyodik bir iyileşmenin söz konusu olduğunu, uygulanan olumlu politikaların meyvelerinin toplandığını ifade etti.
Ülkemizin son 20 yılda 30 bini aşkın insanının hayatın amal olan, on binlercesini de sakat bırakan terörden çok büyük acılar çektiğini hatırlatan Sütcü, ''Bu yüzden Doğu ve Güneydoğu bölgelerimiz yatırımlardan arzu edilen payını alamadı; tersine bu durum bölgede işsizliğin çok büyük oranlara tırmanmasına yol açtı. Oysa, bugün ülkemiz genelinde ve bu yörenin halkında umut ışıkları yeşerdi. Bu sürecin başlaması bile piyasaya olumlu yansımaya başladı.'' ifadelerini kullandı.

Sütcü, ''Unutulmamalıdır ki, yatırım ve istihdama yönelik ekonomik aktiviteler ancak güvenlikli yani istikrarlı bir ortamda gerçekleşebilir. Dibi görünmeyen suya kimse girmek istemez, hele de işadamları, yabancı sermaye ürkektir, korkar, vazgeçer ve kaçar. İşte bu yeni dönem, bir yandan acıların durmasını ve toplumsal kucaklaşmayı sağlayacak, diğer yandan huzur ve güven ortamı sağlanmış olacağı için yatırım ortamı yani iklimi oluşacaktır.'' dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER