ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 15:37

Bankaların net karı neden düştü?

Bankaların net karı neden düştü?

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, düşüşün sadece Türkiye'nin iç dengeleriyle ilgili olmadığını söyledi.


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, bankaların net karlarındaki düşüşe ilişkin, "Türkiye'nin bir yandan kendi iç ekonomik süreci, bir yandan da dünya piyasasında finansal alandaki bollaşma, hiç şüphesiz finans sektöründen kazanç elde etmeye çalışan bankacılık sektörünün görece karlılığını düşürecek gelişmeyi de beraberinde getirdi" dedi.

Bilen, yaptığı açıklamada, bankaların net kar oranının nisan sonu itibarıyla yüzde 16 düştüğünü söyledi.

Enflasyon düzeyinin yukarı gitmesi ve reel faiz düzeyinin eskiye kıyasla biraz daha fazla düşmesinin bunda etkili olduğunu vurgulayan Bilen, "17 Aralık sonrası Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yüksek düzeyde faiz artışıyla sanki finans sektörü üzerinde önemli hamle yaptı' gibi gözükse de artan yüksek düzeydeki enflasyon beklentisi, diğer faiz getirilerinin görece düşmesine sebep oldu" diye konuştu.

Bunun sadece Türkiye'nin iç dengeleriyle ilişkili bir şey olmadığını dile getiren Bilen, şunları kaydetti:

"ABD, dünya piyasasına geniş anlamda finansal bolluk sağladı. Bu, dünya genelinde reel faizlerin dışında etkili seçenek oldu. Yakın geçmişte Avrupa Birliği Merkez Bankası'nın finansal gelişmeye katkıda bulunacak yönde işaretler verdiğini görüyoruz. "Türkiye'nin bir yandan kendi iç ekonomik süreci, bir yandan da dünya piyasasında finansal alandaki bollaşma, hiç şüphesiz finans sektöründen kazanç elde etmeye çalışan bankacılık sektörünün görece karlılığını düşürecek gelişmeyi de beraberinde getirdi."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER