ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 19:07

Bankalararası piyasada dolar/TL düşüyor, avro/TL ise parite etkisiyle yükseliyor


Bankalararası piyasada Türk lirası, dolar karşısında değer kazanırken avro/dolar paritesindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi ile avro karşısında değer kaybediyor.
Bugün güne bankalararası piyasada hafta sonu Kırım'da yapılacak referandumun tedirginliği ile yukarı yönlü hareketle başlayan dolar/TL, en yüksek 2,2431'i görse de gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı değer kazanmasıyla bu seviyelerde tutunamadı.
Gelişen ülkeler arasında Rus rublesi, Ukrayna ve Kırım'la ilgili gelişmelerin ABD ve Avrupa ülkeleri ile Rusya arasındaki gerilimi artırabileceğine yönelik endişelerle dolar karşısında değer kaybediyor. Genel olarak diğer gelişen ülke para birimlerinin ise değer kazandığı görülüyor. Pozitif havadan etkilenen dolar/TL de en düşük 2,2295'i gördükten sonra şu dakikalarda 2,2295 - 2,2330 aralığından işlem görüyor.
Bankalararası piyasada gün içinde en düşük 3,0968 seviyesini gören avro/TL ise uluslararası piyasada yükseliş eğilimini Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarına karşın devam ettiren avro/dolar paritesinin baz etkisiyle yükselişe geçti. Avro/dolar, Draghi'nin avrodaki yükselişe gerekirse müdahale edebileceklerine yönelik açıklamalarıyla dün düşüş kaydetse de bugün kayıplarını telafi ederek 1,3848'den 1,3940 seviyelerine yükseldi. Avro/dolar paritesine paralel olarak yükselen ve 3,1110'a kadar çıkan avro/TL, şu dakikalarda 3,1078 seviyesinden alıcı buluyor.
Analistler, dolar/TL'de teknik olarak 2,2260 seviyesinin destek olarak takip edileceğini öngörüyor, 2,24'ün ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER