ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 12:03

Balıkesir uçuşa geçti


Balıkesir'de geçen yıl mayıs ayında tekrar başlayan Ankara uçak seferlerine ilginin büyük olması yetkilileri sevindirdi. Aradan geçen 19 ay boyunca toplam 17 bin 766 kişi uçakla seyahat etti. Dört yıl önce yeterli ilgi olmaması sebebiyle iptal edilen seferler, THY-Anadolujet-Borajet koordinesinde 24 Mayıs 2011 tarihinde tekrar başlamıştı. O tarihten bu yana karşılıklı 238 sefer düzenlendi.

İstanbul'dan sonra iki havaalanına sahip ikinci il durumundaki Balıkesir'de vatandaşlar, havayoluyla seyahate büyük ilgi gösteriyor. Balıkesir'de uçak seferlerinin başlatılması için daha önce üç kez deneme yapıldı fakat başarılı olamadı. Balıkesir Merkez Havaalanı'nda uçuşların başladığı 24 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Ankara'ya yolcu hava trafiğinde beklendiği şekilde önemli bir ivme kazanıldı. 19 ayın geride kaldığı Merkez Havaalanı'nda ilk haftada Balıkesir-Ankara arası uçuşlarda toplam 180 yolcu uçak kullanırken 19 ayın sonunda rakam 17 bin 766 yolcuya ulaştı. Balıkesir Valiliği'nin internet sitesinden derlenen bilgiye göre uçak seferlerinin başladığı mayıs ayında bu yana Ankara ile karşılıklı 238 sefer düzenlendi. Bu seferlerde toplam 17 bin 766 kişi uçak yolculuğu yaptı. Karşılıklı seferlerde 9 bin 410 kişi Balıkesir'e gelirken 8 bin 356 kişi Ankara'ya gitti. En fazla yolcu sayısı ise bu yılın eylül ayında, karşılıklı 13 seferde toplam bin 213 kişiye çıktı.

BALIKESİR'E YENİ HAVAALANI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur büyükşehir olunduğunu hatırlatarak, yeni havaalanı müjdesi verdi. Balıkesir'in bunu hakettiğini söyleyen Uğur, "Körfez Havaalanı bitti, terminal inşaatı da tamamlandı. Önümüzdeki süreçte burası uluslararası havalimanı olacak. Aynı şekilde bir havaalanı da Balıkesir merkezde yapacağız. Merkezde 300 dönümlük bir arazi üzerinde zaten askerî havaalanımız bulunuyor. Oradan bir pistle yolcu terminaline geçilecek." dedi.

Anadolu Jet ve Bora Jet ortaklığındaki Balıkesir-Ankara ve Ankara-Balıkesir seferleri, her hafta salı, perşembe ve cumartesi günleri Ankara kalkış 13.30, Balıkesir varış 15.05 ve Balıkesir kalkış 15.35, Ankara varış 17.05 şeklinde yapılıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER