ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 14:02

Bal üreticileri: Şeker zammı maliyetleri artırdı


Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, şekere yapılan zammın bal üreticilerini etkilediğini belirterek "Balın maliyeti üreticisi açısından arttı." dedi.

Cihan Haber Ajansı’na(Cihan)konuşan Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, şekere yapılan zam nedeniyle arı yetiştiriciliği yapan bal üreticilerinin sıkıntı yaşadığını söyledi. Şekere yapılan zam ile birlikte bal üretim maliyetlerinin yükseldiğine dikkati çeken Kaplan, "Arıcılarımız ilkbahar ve sonbaharda arıların beslenmelerini yaptıkları için şekere yapılan zam, arıcıları etkiledi ve maliyetleri de artırdı. Balın maliyeti arttı." dedi.

Açıklamasında sahte bal konusunda gerekli denetimlerin yapıldığını belirten Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, "Sahte bal konusunda gerekli denetimler yapılıyor, balların tahlilleri alınıyor ve insan sağlığını etkileyen durumlarda üretim durduruluyor. Öncelikle tüketicilerin ürecilere güvenmesi ve üreticilerinde tüketiciye o güveni vermesi gerekiyor. Vatandaşın bala şüphe ile baktığı gibi bir gerçek var ortada. Bal konusunda 'nereden bilgi alacağız' diye vatandaş bize danışıyor. Bizim vatandaşları bal konusunda bilgilendireceğimiz bal evleri projemiz var. Şehir merkezinde 10 metrekarelik alanlarda oluşturacağımız yerlerde vatandaşa doğru balın nasıl tespit edileceğini anlatmayı amaçlıyoruz. Ancak bu konuda yerel yöneticilerin bize pek desteği olmadı. Bal evleri projesini Ordu, Artvin, Düzce gibi illerimiz hayata geçirdi. Bu ayrıca Samsun balının markalaşması adına atılan önemli bir adımdır. Ancak destek göremedik." diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER