ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 13:50

"Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, 2015'in ikinci yarısında açılacak"


Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolunun 2015 yılının ikinci yarısında faaliyete başlayacağını belirtti.
Bakü'de, BTK Demiryolu Projesi Azerbaycan ve Gürcistan İkili Koordinasyon Konseyi toplantısı yapıldı.
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Georgi Kvirikaşvili ile her iki ülkenin ilgili yetkilileri katıldı.
Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ziya Memmedov, toplantıda projenin gerçekleştirilmesiyle ilgili konuları ve bu yılın bütçesini görüştüklerini kaydetti.
Projenin planlandığı gibi devam ettiğini belirten Memmedov, "2014 sonunda Türkiye sınırına kadar olan güzergahta testler gerçekleştireceğiz. 2015'in ikinci yarısında ise demiryolu tam olarak faaliyetine başlayacak. Türkiye tarafında da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. En büyük sorunumuz Türkiye-Gürcistan sınırındaki 400 metrelik tünelin yapımıyla bağlıydı. Orada da çalışmalar devam ediyor ve işin büyük bölümü tamamlandı. 2015 yazına kadar tünel yapımı tamamlanacak" diye konuştu.

- "Gürcistan, çalışmaların zamanında tamamlanması için ne gerekiyorsa yapacak"

Gürcü Bakan Kvirikaşvili de yaptığı açıklamada, BTK demiryolu projesinin 2015'te faaliyete başlayacağını söyleyerek güzergahtaki toprak istimlak konularının da çözüldüğünü, işlerin planlandığı gibi devam ettiğini vurguladı.
Projenin Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan için stratejik önem taşıdığına dikkati çeken Kvirikaşvili, "Bu proje, ülkelerimiz arasındaki komşuluk, dostluk ve ticaret ilişkilerini pekiştirecektir. Orta Asya ülkelerinden ve Çin'den de projeye büyük ilgi var. BTK'nin başarılı bir proje olacağına eminim. Çalışmaların zamanında tamamlanması için Gürcistan olarak ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER