ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 11:41

Baklavayı dondurdu, Avrupa'da dağıtacak

Baklavayı dondurdu, Avrupada dağıtacak


Gaziantepli genç müteşebbis Almanya’nın Düsseldorf kentinde işletmeciliğini yürüttüğü 'Altın Baklava' markası adı altında baklavayı dondurmayı başardı. Avrupa’nın birçok yerinden gelen baklava taleplerini karşılamak için geliştirdiği ve sır gibi sakladığı metotla baklavayı dondurmayı başaran Gaziantepli iş adamı Orhan Oturakçıibogil, "Uzun süren çalışmaların ardından şoklamayı başardığımız baklava daha sonra fırından ilk çıktığı andaki lezzetini koruyarak sofralara servis edilebiliyor. Avrupa'nın birçok ülkesinden gelen baklava siparişlerini karşılayabilmek ve önümüzdeki dönemlerde AB ülkelerindeki marketler zincirlerinde Türk baklavasını satabilmek için böyle bir metodu gerçekleştirdik. Ramazan nedeniyle yoğun baklava tüketimi gerçekleşen Almanya'da donmuş baklavaya yönelik büyük ilgi görmekteyiz." dedi.

        Baklavayı dondurarak artan müşteri talebini karşılamayı hedefleyen Gaziantepli iş adamı Orhan Oturakçıibogil, geliştirdikleri yöntemle şimdilik günlük bir ton baklava stoklama şansına sahip olduklarını ifade etti. Bu rakamı 5 tona çıkarmak istediklerini dile getiren Oturakçıibogil, hedeflerinin Avrupanın baklavasını buradan karşılamak olduğunu söylüyor. Yabancıların baklavayı çok sevdiğini belirten Oturakçıibogil, "Üretimimizde tamamen Gaziantep ürünleri kullanılmaktadır. Unundan yağına ve fıstık içine kadar. Ustalarımızda Gaziantepten getirdiğimiz ünlü baklava ustalarıdır. Başlattığımız bu hamlenin başarılı olması için Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa’da Türk markalarına ve ürünlerine yönelik talep her geçen gün artıyor. Marka güvenirliliğimiz memnuniyet verici bir boyutta." diye konuştu.

        Uzun yıllar önce işçi olarak gittiği Almanya'da kendi işini kurarak işveren pozisyonuna gelen Oturakçıibogil, Türk mutfağının tanıtımı ve pazarlanması için üzerlerine düşeni yapmaya gayret gösterdiklerini kaydetti. Baklava sektöründe Almanya'da birer kültür elçisi görevini üstlendiklerini vurgulayan Oturakçıibogil, "Biz tatlı çeşitlerimizi tanıtıyoruz. Baklava ve benzeri tatlılarımız yanında pasta çeşitlerimizi yabancılara en iyi şekilde tanıtıyoruz. Yapılacak başarılı tanıtımlar Türk mutfağının dünyaya açılmasını ve ülkemizde gastronomi turizminin gelişmesini sağlayacaktır." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER