ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 12:29

Bakanlık'tan 35 bin ton un yardımı

Bakanlıktan 35 bin ton un yardımı


Türkiye, çatışmalar ve iç karşılıklar nedeniyle uzun ekmek kuyruklarının yaşandığı Suriye'ye 35 bin ton ekmeklik un gönderme kararı aldı.
    
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlık aracılığıyla Suriye'ye gönderilecek 35 bin ton ekmeklik unun Kızılay tarafından ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılacağı ifade edildi.
     Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla Suriye'deki olaylarda zarar gören sivil halka 50 bin ton ekmeklik buğday karşılığı yaklaşık 35 bin ton un yardımı yapılacağı bildirilen açıklamada, 50 bin ton ekmeklik buğdayın tutarının yaklaşık 37 milyon lirayı bulduğu kaydedildi.
     Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     ''Türkiye, çatışmalar ve iç karşılıklar nedeniyle uzun ekmek kuyruklarının yaşandığı Suriye'ye 35 bin ton ekmeklik un gönderme kararı aldı. Sevkıyatına en kısa sürede başlanacak olan unların dağıtımı Kızılay tarafından gerçekleştirilecek. Sevkıyatın yeri ve zamanı önümüzdeki günlerde kesinleşecek olan un yardımı, dağıtımda kolaylık sağlamak amacıyla 25 kilogramlık çuvallarda yapılacak.
     Bakanlık, un yardımının her aşamasında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Kızılay Genel Müdürlüğü ile koordinasyon ve işbirliği içinde olacak.''
     Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin insani amaçlı olarak dünyanın dört bir köşesine ihtiyaç halinde ekmeklik un yardımında bulunduğuna dikkat çekilerek, bu kapsamda Bakanlığın, bugüne kadar 2005 yılında Pakistan'da meydana gelen depremde zarar gören afetzedelere 50 bin ton, 2006 yılında, gıda malzemesi tedarikinde karşılaşılan sıkıntılar nedeni ile Filistin halkına 10 bin ton, 2011 yılında ise başta Somali olmak üzere Afrika kıtasında yaşanan kuraklık afetinden zarar görenlere 50 bin ton ekmeklik un olmak üzere 110 bin ton ekmeklik un yardımında bulunduğu belirtildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER