ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2014 Çarşamba 20:27

Bakan Zeybekci Türkmenistan'a gidecek

Bakan Zeybekci Türkmenistana gidecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aşkabat Yapı İnşaat Fuarı 2014 (Ashgabat Expo Build 2014) açılışına katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan'a gidecek.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Zeybekci, yarın Türkmenistan'a resmi ziyarette bulunacak. Zeybekci'ye, Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi eşlik edecek.
Zeybekci, fuarın resmi açılışına katılacak, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Palvan Taganov ve Mırat Artıkov ile görüşmelerde bulunacak.
Fuarda, 117 Türk firması, yapı, inşaat malzemeleri, inşaat makineleri, kapı-pencere, ısıtma-soğutma, elektrik, aydınlatma alanlarında ürünlerini sergileyecek.
Türkiye'nin Türkmenistan'a yönelik ihracatı 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 32,4 artarak 1,9 milyar dolar, ithalatı ise yaklaşık yüzde 115,4 artarak 654 milyon dolara çıktı.
Türkmenistan, Türk müteahhitlerinin en aktif oldukları ülkelerin başında geliyor. Türk firmalarının bugüne kadar Türkmenistan'da üstlendikleri 881 projenin toplam değeri 40,9 milyar dolara ulaştı. Geçen ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti esnasında temeli atılan Türkmenbaşı Limanı Projesi başta olmak üzere Türk firmalarınca yapımı devam eden ve tamamlanan Olimpiyat Kompleksi, Aşkabat Havaalanı Projesi, yüksek kalitede otoyollar, enerji santralleri ve enerji nakil hatları ile Aşkabat'ın çehresini değiştiren idari binalar önemli projeler arasında yer alıyor.
Bakan Zeybekci'nin Türkmenistan ziyaretinin ana gündem maddelerinden birisini, Türkiye ile Türkmenistan arasında serbest ticareti hedefleyen bir ekonomik ortaklık anlaşması teşkil edecek. Bu çerçevede, Bakan Zeybekci'nin göreve başladıktan sonra Türkmenistan'a gerçekleştireceği ikinci ziyaretin, Türkiye-Türkmenistan arasındaki mevcut işbirliğini ileriye taşımakta önemli bir rol oynaması bekleniyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER