ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 20:32

Bakan Yıldız: İthalatı engelleyici her türlü enerji yatırımına ihtiyaç var

Bakan Yıldız: İthalatı engelleyici her türlü enerji yatırımına ihtiyaç var


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir dönem metan gazı patlamaları sebebiyle insanların öldüğü çöplüklerin birer enerji kaynağına dönüştürüldüğünü söyledi. Enerjinin çevre tahrip edilerek üretilmesine karşı olduklarını dile getiren Bakan Yıldız, katı atık tesislerinin hem çevreyi koruduğunu hem de elektrik üretimi sağladığına dikkat çekti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Hamitler Katı Atık Depolama Alanı'nda yaptırılan 'Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisi'nin açılışına katılan Bakan Taner Yıldız, şu anda 100 megavatlık elektrik üretilen katı atık tesislerinin yapılacak yeni çalışmalarla 600 megavat elektrik üretmesini planladıklarını dile getirdi. Bakan Yıldız, “Türkiye'deki katı atık alanlarından şu anda 100 megavatlık elektrik eritiyoruz. 80 megavat elektrik üretecek tesislerin inşaatı ise sürüyor. Bizim hedefimiz ise bu rakamı 600 megavata çıkarmak." diye konuştu.

Türkiye’nin elektrik tüketimi düşünüldüğünde rakamların küçük olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, "Katı atık tesisleri yalnızca elektrik üreten tesisler değildir. Yıllar önce metan gazı sebebiyle çöplüklerde patlamalar oluyor ve insanlar ölüyordu. Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu tesislerle çöplüklerdeki metan gazı patlamalarının önüne geçiyoruz. Biz, enerjinin çevreye rağmen değil çevreyle beraber yürütülmesine inanıyoruz. Bu proje, çevre faktörünü en fazla dikkate aldığımız projelerden bir tanesidir ve doğru bir iştir. Bir günlük 50 bin ton civarındaki çıkan çöpün enerjiye dönüştüğü, gerek metan gazı vasıtasıyla gerekse diğer katı atıklar vasıtasıyla dönüştüğü bir ortamdayız." şeklinde konuştu.

Tesislerde kâğıt, cam ve diğer atıkların ayrıştırılarak daha verimli bir ortam sağlandığına vurgu yapan Bakan Yıldız, "Türkiye'de refah seviyesiyle birlikte çöplüğü de artıyor. Türkiye'deki büyümenin mutlaka bu sektörlerde de olması gerekiyor. Bir metreküp, bir megavat dahi olsa ithalatı engelleyici, doğal gazın ithalatını engelleyici her türlü işlemin ekonomimize yapılan katkı olduğuna inanıyorum. Burada gençlerimize ve çocuklarımıza çok fazla iş düşüyor. Biz sizlere şu anda bulunduğumuz ülkemizden daha temiz bir gelecek, daha temiz bir ülke bırakmak istiyoruz. Bunun için büyükleriniz gece gündüz demeden uğraşıyorlar ve gayret ediyorlar. Sizlerin de inşallah aynı niyetle Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine koyacağınız katkıları hep beraber görmüş olacağız." açıklamasını yaptı.

"EKMEK İSRAFI KÜLTÜRÜMÜZDE YOK"

Çöplerden çok miktarda ekmek çıkmasına üzüldüklerini ifade eden yıldız, "Bizim kültürümüzde, dinimizde israf yok. Geleneklerimizde, göreneklerimizde ve yetişme tarzımızda bu yok. Ekmek nimettir. Küçükken, yere düştüğünde öpüp alnımıza koyardık. Ekmekleri ziyan etmiyoruz. En yenilemeyecek olanları dahi kuşlara vereceğiz."

Konuşmaların ardından ‘Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisi’nin açılışı yapıldı. Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bakan Yıldız'a Bursalı bıçakçılar tarafından yapılan bir kılıç hediye etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER