ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 14:02

Bakan Yıldız, Ekonomi Forumu'na katılıyor

Bakan Yıldız, Ekonomi Forumuna katılıyor


Rusya’nın St. Petersburg kentinde 20-22 günlerinde düzenlenecek ekonomik foruma, bu yıl Türkiye’den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katılıyor.

Rusya’nın en önemli ekonomi zirvesi sayılan St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) bu yıl önemli isimleri ağırlayacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin yer alacağı forumda, Türkiye’den Enerji Bakanı Yıldız katılacak.

Rusya’nın Davos’u olarak da bilinen foruma bu yıl 71 ülkeden 170 resmi delegasyon katılıyor. Toplam katılımcı sayısının 4 bini bulması bekleniyor. 190 uluslar arası önemli şirket ve Rusya’dan 429 şirket forumda yer alacağını açıkladı.

Birçok alanda öncülük eden siyasetçi, ekonomist ve iş çevrelerinin katılacağı toplantının bu yılki ana teması, “İstikrarlı Ekonomik Büyümenin Küresel Gündemi” olacak.
Enerji Bakanın katılacağı oturumun moderatörlüğünü Goldman Sachs Emtia Araştırmaları Birimi Başkanı Jeffrey Currie yapacak. Aynı oturumda, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Schneider Electric'in CEO'su Jean-Pascal Tricoire, Enerji danışmanlık şirketi IHS Başkan Yardımcısı Daniel Yergin, Tsvetmetholding Yönetim Kurulu Başkanı Mikhail Yuryev ve Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko da hazır bulunacak.

Bakan Yıldız’ın 20 Haziran’da katılacağı oturumda "Arz istikrarının sağlanması için enerji sektör darboğazlarının atlatılması" konusu ele alınacak. Enerji Bakanı forum çerçevesinde UEA İcra Direktörü Maria van der Hoeven, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak ve ROSATOM Başkanı Sergei Kirienko ile ikili görüşmeler yapacak ve kültürel programlara katılacak.
Forumda geçen yıl 10 milyar dolar değerinde 80’in üzerinde anlaşma imzalanmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER