ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:26

Bakan Yıldız: Benzin istasyonlarını belgelemede yerel yönetim güçlendirilmeli


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt istasyonlarının özellikle de belgelenmesi konusunda, yerel yönetimlerin EPDK’nın bir kısım yüklerini alacak şekilde daha da yetkilendirilmesi ve güçlendirilmesinin söz konusu olabileceğini söyledi. Yıldız, “Valiliklerin, il özel idarelerin, büyükşehir veya büyükşehir olmayan illere göre düzenlenerek, bir kısım belediyelerin bu manada yetkilendirilmesi, piyasada tartışılmaya açılmalıdır.” dedi.

Bakan Yıldız, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’nın (PÜİS) Ankara Crown Plaza’daki 19. olağan genel kuruluna katıldı. Burada akaryakıt sektörü temsilcilerine seslenen Yıldız, “Akaryakıt sektörü 125 milyar TL’lik büyüklüğü ile vergi sisteminin de en önemli tedarikçilerinden birisi. Yaklaşık 50 milyar TL vergi ödeniyor. Hükümetlerimiz her sektörde olduğu gibi akaryakıt sektöründe de bir düzenleme ile, denetleme ile ve politikalar koyarak bu sektörü yönetmeye çalışıyor. Her sektörde ne yazık ki istismar ediciler olabiliyor. Onları ayıklamaya çalışmak bazı dürüst insanları rencide ediyor. Ama dürüst insanlar gocunmaması lazım.” diye konuştu.

"AB ÜLKELERİNİN 3 BUÇUK KATI BAYİ VAR"

Türkiye’de toplam 13 bin 500 civarında bayiinin olduğunu dile getiren Yıldız, araç sayısına ve ülke büyüklüğüne bakıldığında AB üyesi ülkelerin 3 buçuk katı kadar bayinin söz konusu olduğunu bildirdi. Gittiği bir petrol ülkesinde dahi kuyrukların oluşabildiğini aktaran Yıldız, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin genel yapısı ile beraber dinamik sektörü gerek kanunları, gerek mevzuatları ve gerekse de yönetmelikleri ile beraber tabi ki takip etmek durumunda. O yüzden de bizlerde petrol piyasası kanunu 5015 sayılı ve 5307 sayılı kanunla, LPG kanunu belki de birleştirip, uygun bir kanunla beraber bunu tekrar yapacağız. Biliyorsunuz bir manada Elektrik Piyasası Kanunu çıkarttık, Türk Petrol Kanunu çıktı, şuanda Doğalgaz Piyasası Kanunu bakanlar kurulunda imzaya açılmıştı. Dolayısıyla o da TBMM’de görüşülecek. Şimdi Akaryakıt Piyasası Kanunu diyebileceğimiz bir başlıkla beraber bütün bu problemleri giderecek bir yapıyı kurgulamamız lazım.”

"TABİRİ CAİZSE BÜTÜN BEBEKLER ARABALARI İLE GELİYOR"

Türkiye’de araç sayısının artışına dikkat çeken Bakan Yıldız, “Türkiye’de araç sayısı son 10 yılda 7 milyondan 17 milyon 600 binlere çıktı. Bu çok ciddi bir artış. Türkiye’de doğanlarla ölenler arasındaki nüfus farkı 1 milyon civarında. Her yıl trafiğe giren araç sayısı da 1 milyon civarında. Tabiri caizse bütün bebekler arabaları ile geliyorlar. Dolayısıyla bunlara hizmet verebilecek bir yapıyı mutlaka iyi kurgulamamız lazım.” şeklinde konuştu.

Sektördeki iyi rekabetin öneminin altını çizen Yıldız, yine önemli olanının vatandaşın ne kazandığı olduğunu belirterek, yapılanların vatandaşa doğru tahvil edilmesi gerektiğini bildirdi. Piyasanın daha iyiye gideceğini düşündüğünü kaydeden Yıldız, özellikle idari ceza konusunda yapılacaklara değindi. Yıldız, istasyon sayısının yeterli olup olmadığına da yeni akaryakıt piyasası kanununda yer vermeyi düşündüklerini vurguladı.

Yerel yönetimlerin özellikle belgelenme sırasında EPDK’nın bir kısım yüklerini alacak şekilde daha da yetkilendirilmesi ve güçlendirilmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Yıldız, "Valiliklerin, il özel idarelerin, büyükşehir veya büyükşehir olmayan illere göre düzenlenerek, bir kısım belediyelerin bu manada yetkilendirilmesi, piyasada tartışılmaya açılmalıdır." dedi.

LPG İSTASYONU İLE BENZİN İSTASYONUNUN İÇİÇE OLMASI TARTIŞILIYOR"

Yıldız, söz konusu düzenlemelerin TBMM’nin gündemi arasında yakın zamanda yer alacağını kaydetti. Yıldız, LPG istasyonlarının benzin istasyonları ile iç içe olmasının da tartışıldığına değinerek, bununla ilgili isteklerin değerlendirileceğini ifade etti.

DENİZLERDE ARAKYAKIT KAÇAKÇILIĞI ŞİFRE DEĞİŞTİRDİ

Türkiye’nin büyüdüğünü ve buna paralel olarak akaryakıt sektörünün de 2 kat büyüdüğünü aktaran Yıldız, bunun için daha fazla dikkat isteyen bir yönetimin gerekliğine işaret etti. Zaman zaman istismarların olduğunu belirten Yıldız, kaçak akaryakıtla mücadelenin altını çizdi. Bununla alakalı 3 bakanlığın görevlendirildiğini anlatan Yıldız, dürüst insanların endişe edeceği bir noktanın olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Kaçak çalışanların, ülkenin bir kısım haklarına tecavuz ettiğini haklarını gasp ettiğini söylememiz lazım. Akaryakıt kaçakçılığının azaldığını görüyoruz. Ama ne yazık ki bu henüz bitmedi. Bunun çok farkıl argümanları var. Gümrüklerle, menşeilerle, özellikle denizlerdeki tanker ticaretiyle alakalı konularda her birisinde sürekli şifre değişten bir yapı gibi kaçakçıların da bir kısım şifreler değiştirdiğini görüyoruz. En yakın zamanda akaryakıt kaçakçılığının sıfırlandığı bir Türkiye’yi görmüş olacağız.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER