ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 12:20

Bakan Yıldız, Afgan Bakan ile görüştü


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afganistan Maden Bakanı Vahidullah Şehrani ile görüştü.
     Afganistan Maden Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşme öncesi, iki bakan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
     Bakan Yıldız, Afganistan'a iade-i ziyarette bulunduğunu belirterek, Türkiye ve Afganistan arasındaki tarihi dostluk bağlarına vurgu yaptı. Yıldız, ''Tarihi dostluklarımızın üzerine yeni şeyler ilave edelim, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve özel sektör olarak Afganistan'da varlık göstermek istiyoruz. Burası bizim de evimiz. Afganistan'ın yer altı zenginliklerinin çıkarılması konusunda Türkiye olarak yardımcı olabiliriz'' diye konuştu.
     Afganistan'da yapılacak her işin istikrara katkıda bulunacağını dile getiren Yıldız, Afganistan'ın madenlerinin çıkarılması kadar, bunun ihracının da önemli olduğunu ve bu konuda Türkiye'nin de yardıma ve işbirliğine hazır olduğunu belirtti.
     Bir gazetecinin, ''Bazı ülkeler 2014'ten sonra çekilecek. Türkiye'nin devlet olarak 2014 sonrasındaki Afganistan politikası nasıl olacak-'' yönündeki sorusuna ise Yıldız, ''Bizim için Afgan halkı trilyonlarca dolardan daha mühimdir. Afganistan'ın kaynaklarını beraberce çıkaralım. Bizim teknolojimiz ile Afganistan teknolojisini buluşturalım. Hükümetlerimiz karşılıklı olarak yatırımları destekliyor. Yapılacak çok iş var. Afganistan'ın yer altı zenginlikleri çıkarıldığı sürece istikrar gelecektir'' cevabını verdi.
    
     -''Petrol, doğalgaz, altın gibi madenleri Türk firmaları çıkarsın''-
    
     Afganistan Maden Bakanı Vahidullah Şehrani de, Türkiye'nin maden konusundaki tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade ederek, iki ülke ilişkilerinin daha da ileri gidebileceğini söyledi.
     Bakan Şehrani, daha önce İstanbul'da petrol, doğalgaz, altın, demir gibi yer altı kaynaklarının Türk firmaları tarafından çıkarılması konusunda mutabakata varıldığını ve bu görüşmenin de İstanbul zirvesinin devamı niteliğinde olduğunu dile getirdi.
     Şehrani, ''Bazı Türk firmalar Şibirgan'da doğalgaz çıkarılması konusunda ihale kazandı. TPAO ile Afganistan-Tacikistan sınırında petrol arama ve üretimi konusunda anlaşmaya vardık. Türk özel sektörüne ait şirketlerle de altın çıkarılması konusunda müzakerelerimiz devam ediyor. Biz her alanda Türkiye'nin desteğini ve varlığını arkamızda görmek istiyoruz'' şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER