ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:23

Bakan Yıldırım: Sigorta fırsatçılarına karşı Hazine ile görüşüyoruz

Bakan Yıldırım: Sigorta fırsatçılarına karşı Hazine ile görüşüyoruz


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sigorta şirketlerinin fırsatçılık yaptığını belirterek, bu konuda Hazine Müsteşarlığı ile bazı görüşmeler yaptığını açıkladı.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED)’nun Büyük Anadolu Oteli’ndeki genel kurul toplantısına katılan Bakan Yıldırım, burada stant açarak otobüs koltuklarının tanıtımını yapanları ziyaret etti. Bazı koltuklara oturarak koltukların konforuna bakmayı da ihmal etmedi. Bakan Yıldırım, burada yaptığı değerlendirmede, sigortayla ilgili son zamanlarda sıkıntıların arttığına işaret ederek, sigorta şirketlerinin bu konuda fırsatçılık yaptığını ve poliçeleri her yıl biraz daha artırdığına dikkat çekti. Bu durumun 2 nedeni olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bir kere kapsamı genişlettiğiniz zaman verdiğiniz primler artıyor. Bunu da bir fırsat biliyor sigorta şirketleri. Siz otobüsçü olarak yıl boyunca hiç kaza yapmasanız dahi bir yıl içinde yapılan tüm kazalar toplanıp otobüs sayısına bölünüyor. Dolayısıyla itinalı çalışanda özen göstermeyen de faturayı aynen ödemek zorunda kalıyor. Bir kere herşeyden önce burada kaza oranlarını mutlaka düşürmemiz lazım. Dünyada da böyle gemicilikte de böyle.” dedi.

TOFED’in dile getirdiği bu sigorta talepleriyle ilgili Hazine ile görüşmeler yaptıklarını açıklayan Yıldırım, "Sigortaların gönüllülükten zorunluluğa dönüşmesi hususunda arkadaşlarımız çalışıyor. Sigortayı biz genel olarak takip altına aldık. Özellikle uluslar arası büyük grupların Türkiye’de sigortacılığa girişleriyle beraber önemli ölçüde pirim artışları yaşandı. Bu sektör açısından irdelenmesi gereken ve gerekirse müdahale edilmesi gereken bir konu. Bu da takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

"KARAYOLU TAŞIMACILIĞINI GÖZARDI EDİLİYOR"

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mehmet Erdoğan, artan rekabetin daha fazla hizmet ve daha az fiyat gibi pek çok koşulları beraberinde getirdiğini belirti. Erdoğan, “Bunlar yetmiyormuş gibi bizim dışımızdaki hava demir yolculuğu gibi sistemler çeşitlendirildi. Ulaşım politikalarında karayolu yolcu taşımacılığının gözardı edildiğini hep birlikte görüyoruz. Bunun yanında bakanlığın yaptığı duble yollar, özelleştirilen muayene istasyonları, yol denetim istasyonlarının yapılması gibi olumlu çalışmaların olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.” diye konuştu.

Erdoğan, toplantının ikinci kısmında, ‘Akaryakıtta ÖTV iadesi, biletteki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi, kasko ve sigorta fiyatlarının artması, manevi tazminatların zorunlu sigorta kapsamına alınması’ gibi taleplerin olacağını bildirdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER