ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 23:39

Bakan Yıldırım: Diyarbakır havalimanıyla daha da büyüyecek


Diyarbakır Havalimanı'nın yeni terminal binasının temel atma törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır'ın yapılacak havalimanıyla yeni bir çehreye kavuşacağını söyledi. Yıldırım, "Diyarbakır, Türkiye'nin en modern havalimanına kavuşuyor. 5 milyondan fazla yolcuya hizmet edecek." dedi.

Diyarbakır Havalimanı temel atma törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç katıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, son 10 yılda Diyarbakır'a 1 milyar lira değerinde yatırım yaptıklarını söyledi. Yatırımın birçok defa engellenmeye çalışıldığını ifade eden Yıldırım, son 30 yılda kardeşliği bozmaya çalışan iç ve dış mihrakların olduğuna dikkati çekti. Terörle mücadelede 400 milyar doğrudan, 900 milyar dolaylı olarak harcandığını dile getiren Yıldırım, harcanan parayla birçok kalıcı eserin yapılabileceğine dikkati çekti.

Yıldırım, şöyle konuştu: "Çözüm süreci dedik, elimizi değil, başımızı taşın altına koyduk. Sayın Başbakanımız, hayatının en büyük siyasi inisiyatifini kullandı, en büyük riskini aldı. Yeter artık dedi. 35 yıldır insanımızı kaybediyoruz, şehitler veriyoruz. Bu da yetmezmiş gibi, 400 milyar doğrudan, dolaylı olarak 900 milyar kaynağımızı erittik, tükettik, yok ettik. Bir hiç uğruna harcadık. Sonuç ise gözyaşı, üzüntü ve hayal kırıklığı. Eğer biz, teröre, terörle mücadelede bu kaynakları harcamasaydık, bugün Türkiye, 1 yerine 132 tane Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı yapabilirdi. 97 tane Atatürk Barajı yapabilirdi. 1 yerine 115 tane Yavuz Selim Boğaz Köprüsü yapabilirdi. 80 tane Marmaray projesini bitirirdi. 20 tane nükleer santral yapabilirdik. 6 bin tane 400 yataklı hastane yapabilirdik. Teröre harcanan kaynaklar hepimizin kaynağı. Eğer ülkemizde huzur, barış olursa bunu paylaşacak olan hepimiziz. Bölgeye yatırımları inadına artırdık, hız kesmeden devam ettirdik. Tehditlere, şantiyelerin yakılmasına rağmen, yolların kesilmesi pahasına yaptık. İnsanı yücelt ki, devlet yaşasın anlayışına inanıyorduk. Bunun için çalıştık, hizmeti kesintisiz sürdürdük."

Diyarbakır'ın yeni terminal binasıyla yeni bir çehreye kavuştuğunu belirten Yıldırım, "Yıllarca tel örgüleri arkasında seyahat etmek için, oraya geçemezsin, burada duramazsın demekten, ötelemekten Diyarbakır kurtuluyor. Diyarbakır, Türkiye'nin en modern havalimanına kavuşuyor. 5 milyondan fazla yolcuya hizmet edecek. Büyümeye müsait. Apronu 10 uçak kapasiteli. Terminal binasının yapılacağı yer daha önce atış alanıydı. Burayı temizlemek için, aylarca çaba sarf ettik. Buraya atılan mermileri, topları temizledik, yerine bu güzel apronu yapıp, yanına da modern terminal binamızı yerleştireceğiz." diye konuştu.

Bakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından temel atma töreni gerçekleştirildi. Bakanların butona basmasıyla iş makinaları harçları inşaat alanına döktü. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER