ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 14:59

Bakan Yazıcı: Başbakan, kredi kartını bilinçli kullanma çağrısı yaptı

Bakan Yazıcı: Başbakan, kredi kartını bilinçli kullanma çağrısı yaptı


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kredi kartı çağrısına açıklık getirdi. Yazıcı, “Sayın Başbakan'ın o ifadesini kullanmayından ziyade ‘bilinçli hareket edin, dikkatli hareket edin, ne aldığınızı ne sattığını bilin, basiretli olun’ anlamında: Ben öyle anlıyorum. Başbakan'ın söylemini bir bütün olarak değerlendirdiğimde öyle anlıyorum.” dedi.

Tüketici krediler arasında en çok kullanan kredi kartı ile yapılan kredilendirmeler olduğuna işaret eden Yazıcı, bankaların faiz dışı kalem gelirleri sınıflandırıldığında 60’ın üzerinde işlemlerde, değişik isimler altında ücret aldığını dile getirdi. Yazıcı, en son tüketici hukukunun tüm alanlarını düzenleyen bir kanun taslağını Meclis'e sunduklarını aktarıp, kanunla bu sorunların büyük bir bölümünün düzenleneceğini bildirdi.

Yazıcı, Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu'nu kabulünde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam bir iftar programında vatandaşlara kredi kartı kullanmayın yönündeki çağrısına işaret etmesi üzerine Yazıcı, “Ben Sayın Başbakanın o ifadesini kullanmayından ziyade ‘bilinçli hareket edin, dikkatli hareket edin, ne aldığınızı ne sattığını bilin, basiretli olun’ anlamında, ben öyle anlıyorum. Başbakanın söylemini bir bütün olarak değerlendirdiğimde öyle anlıyorum.” diye konuştu. Yazıcı, şunları ifade etti:

“Türkiye’de 2013 Mayıs sonu itibariyle 56 milyon 361 bin 79 adet kredi kartı piyasada kullanılıyor. Yine 95 milyon 129 bin 839 adet de banka kartı kullanılıyor. Bankaların kullandırdığı kredilere baktığımız zaman, bunların sınıflandırması yapıldığında yüzde 23 dolayında tüketiciler tarafından kullanıldığını görüyoruz. Tüketici krediler arasında en çok kullanan kredi kartı ile yapılan kredilendirmedir. Tüketicilerimiz kredi kartını bir kredi aracı olarak kullanıyor. Bunların da maliyetleri yüksek. Bankaların faiz dışı kalem gelirleri sınıflandırıldığında 60’ın üzerinde işlemlerde, değişik isimler altında ücret alıyorlar.”

"BİLİNÇLİ TÜKETİCİ, BASİRETLİ TACİR"

Hiç kimseye yaptığının karşılığını alma gibi bir söylemde bulunamayacağını belirten Yazıcı, her kurumun, her kişinin bir hizmet üretmesi durumunda, bunu hedef kitlesine sunması halinde sunduğu hizmetin karşılığını almasının hakkı olduğunu söyledi. Yazıcı, burada ölçülü olmak gerektiğinin altını çizdi. Yazıcı, ‘bilinçli tüketici, basiretli tacir’ vurgusunu yaparak, tüketici yaşamına yetmeyecek, bir refahı yaşayarak onu kredi kartı ile finanse etme yoluna gitmemesi gerektiğine dikkat çekti.

YENİ TÜKETİCİ KANUNU

Bu konunun zaten uzun zamandır gündemlerinde olduğunu dile getiren Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüketici hukukunun tüm alanlarını düzenleyen yeni bir kanun tasarısını meclise sevk ettik. Komisyonlarda görüşüldü, diğer siyasi partilerimizin de çok büyük destekleri oldu, onlara da teşekkür ediyorum. Meclis açılır açılmaz 87 maddeden oluşan tasarı genel kurulda görüşülmeye hazır. Sanırım diğer siyasi partilerinin da katkılarıyla çok kısa zamanda meclisten geçmesini sağlayacağız. Başbakanımızın dün bu konuya şu ya da bu çerçevede temas ediliyor olması da u kanunun, meclis açıldığında ilk çıkacak kanun olmasına destek olarak algılıyorum.”

"TÜRKİYE'DE SERBEST EKONOMİ VAR, YASAK OLMAZ"

Hazırlanan kanun taslağının şuan itibari ile kendisini tatmin edip etmediği şeklindeki bir soruya da Hayati Yazıcı, “Bir defa hükümet olarak çalışma tarzımız, hangi alanı düzenleyeceksek mutlaka hedef kitlemizle paydaşlarımızla müzakere ederiz. Bütün kesimleri topladık, 1 yılı aşkın süredir değişik boyutları ile tartışıldı, görüşler derlendi, toplandı sonra regüle edildi, bir taslak ortaya çıktı. Bakanlar kuruluna sunuldu ve bu sorunları büyük ölçüde giderecek düzenleme sağlandı. Bu alana ilişkin elbette ki bir yasaklama yok. Serbest piyasa ekonomisini sürdüren Türkiye’de yasaklarla bir yere varmanın doğru olmayacağını kanısındayız. Ama bir taraftan bir Türkiye’yi bilinçlendireceğiz. Tüketicinin hakkını nasıl arayacağını, daha ucuz bir yöntemle yapabilmesine imkan sağlayan düzenlemeler yapıyoruz. Hem de bankaların faiz dışı gelir kalemlerinden hangilerini ücretlendirebileceğine ilişkin listenin BDDK tarafından, bakanlığımızın görüşü de alınmak kaydı ile yapılacak bir düzenleme getiriyoruz.” diye cevap verdi.

"TARİFE UYGULAMASI TÜKETİCİNİN ALEYHİNE OLUR"

‘Burada niye bir tarife yapmıyorsunuz?’ dendiğin hatırlatan Yazıcı, tarife yapılmasının tüketicinin aleyhine olacağına işaret ederek, öyle bir tarifenin asgari ücret tarifesi olarak algılanacağını ve tüm bankaların bunu uygulamaya kalkacağını bildirdi. Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“BDDK şu şu hizmetler ücretlendirilebilir diyecek, onun ücretini de bankalar arasında oluşacak rekabet ortamı belirleyecek. Rekabet bozulursa hangi organın devreye gireceğini biliyorsunuz. İkincisi bütün bankalar, mutlaka hiçbir ücret almadıkları bir kartı tüketiciye sunmak zorunda olacaklar. Bu yalın bir kart; tüketiciyi cezb edecek, belki içerikte yoksun ama bunun içini de eminim ki bankalar, oluşacak rekabet içerisinde içini zenginleştirecektir. Nitekim buna ilişkin uygulamayı başlatan bankalar var.”

ATB MECLİSİ'NDEN BAKAN YAZICI'YA TEŞEKKÜR

Ankara Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz da Bakan Yazıcı’ya odanın çalışmalarından ve ATB’deki işlemlerden bahsetti. Yavuz, gerçekleşen olumlu ekonomik rakamlara katkılarından dolayı Yazıcı’ya teşekkür etti. Bakan Yazıcı da yine lisanslı ürün depoculuğunda gelinin son nokta hakkında bilgi verdi. Yavuz, Yazıcı’ya işlemeli bir ibrik hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER