ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 16:28

Bakan Yazıcı: 266 bin kooperatif ortağına 8 milyar TL ödendi


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Mayıs sonu itibariyle kredi kullanan kooperatif ortak sayısının 266 bine yaklaştığını belirtti. Yazıcı, kullandırılan kredi hacminin ise 8 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Hayati Yazıcı’nın Kredi Kefalet Kooperatiflerince Kullandırılan Krediler ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 8 milyondan fazla kooperatif ortağına yönelik önemli hizmetler sunduklarını belirterek, şu ana kadar kooperatifler aracılıyla yürütülen 2 milyona yakın esnaf ve sanatkârların kredi ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığı ile 31 Mayıs 2013 itibariyle kredi kullanan ortak sayısı 266 bine yaklaştığını kaydeden Yazıcı, “Kooperatifler aracılığıyla 31 Mayıs 2013 itibariyle kullandırılan kredi hacmi ise 8 milyar TL’ye ulaşmıştır. Evet, kooperatif kefalet sistemi; çarkları döndürüyor, küçük işletmeyi olumsuz kredi sicili almaktan kurtararak krediye erişimini devam ettiriyor.” dedi.

Yardımlaşma ve dayanışma temelinde küçük işletmelerin birleşerek kurdukları bu kooperatiflerin esnafın ortak teminat ve kredi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamayı amaçladığını dile getiren Yazıcı, “Kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla faiz indirimli kredi kullandırmak amacıyla 2013 Yılı Bütçesine 513 milyon 901 bin TL’lik rekor bir kaynak tahsis edildi. Bu ödeneğin tamamının 2013 yılı içerisinde kullanılması halinde, küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkârın 2013 yılında kullanabileceği toplam kredi hacminin ortalama 10,3 milyar lirayı aşması beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

FAİZ İNDİRİMİ YAPILDI

Bakanlar Kurulu kararıyla söz konusu kesime Halk Bankası'ndan kullandırılacak kredilerin cari faiz oranının yüzde 10-12'lerden yüzde 8-10'lara indirildiğini belirterek, şunları aktardı:

“Bu cari faiz oranının yarısına tekabül eden yüzde 4-5 puanlık faizi Hazine ödeyecek. Buna göre, kredi kefalet kooperatifi kefaletiyle veya doğrudan Halk Bankası'ndan kredi kullanacak küçük işletmeler, esnaf bankanın yüzde 8-10 olarak belirlediği cari faiz oranı yerine indirimler sonucunda yüzde 4-5 faiz oranları üzerinden 5 yıla kadar kredi kullanabilmektedir. Cari faizin geri kalan yüzde 4-5 puanlık kısmını ise bankaya Hazine ödeyecektir. Uygulamada, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri; küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkarın finansman kuruluşundan kredi kullanabilmeleri için kredilere karşılık bankaya kefalet vermekte ve kredi kuruluşuna garanti sağlanmaktadır. Kredinin vadesinde ödenmemesi halinde kredi taksit tutarı faiziyle bankaca doğrudan kefil olan kooperatifin bankadaki blokeli hesaplarından kesilmektedir.
Küçük işletmelerin Halk Bankasından kredi kefalet kooperatifleri kefaletiyle kullanacağı faiz indirimli kredilerden yapılan kesintilerin düşürüldüğü, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Bu çerçevede, kredi kefalet kooperatiflerince daha düşük kesintilerle kefalet verilebilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda; kooperatiflerin yaptığı kesintilerden 1 Mayıs 2013'ten itibaren geçerli olmak üzere bloke sermaye kesintisi yüzde 3'ten yüzde 1,5'e, risk fonu kesintisi yüzde 1'e, masraf karşılığı kesintisi yıllık yüzde 2'den yüzde 1,5'e, üst kuruluş katılım payı kesintisi ise yüzde 1'den yüzde 0,5'e düşürülmüştür.”

Kooperatiflerin, Halk Bankası'nda teminat olarak tuttuğu yüzde oranında risk fonu kesintisine devam edeceklerini belirten Yazıcı, "Bloke sermaye kesintisinin iade edildiği dikkate alındığında, kooperatif adına yapılan net kesinti oranı yüzde 4'ten yüzde 3'e, ayrıca eş zamanlı olarak Halk Bankası adına yapılan komisyon kesintisi ise yıllık yüzde 1,3'ten yıllık yüzde 0,5'e düşürülmüştür. Böylece küçük işletmelerimize, esnaf ve sanatkarımıza kullandırdığımız kredi maliyetlerinde çok önemli iyileştirmeler yapılmış olmaktadır." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER