ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 11:55

Bakan Şimşek, vergi rekortmenlerine teşekkür etti


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bugün açıkladığı 2012 Yılı Gelir Vergisi rekortmenleriyle ilgili değerlendirme yaptı. Şimşek, "Vergi rekortmenlerimizi canı gönülden kutluyor, hepsine şükranlarımı sunuyorum." dedi.

        Şimşek, toplumda vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerinde benimsetilmesi, vergiye gönüllü uyumun sağlanması ve kayıt dışılığın azaltılması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirdiklerini hatırlattı.

        SÜRE 31 SAAT AZALDI

        Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk defa 2006 yılında mükellef haklarını gözeterek yayımlamış olduğumuz Mükellef Hakları Bildirgesi, geliştirmiş olduğumuz elektronik uygulamalar, projeler ve denetim standartlarıyla mükelleflerin vergiye uyum maliyetini azaltıyoruz. Bu çerçevede son sekiz yıl içerisinde Türkiye’de mükelleflerin vergi yükümlülüklerini yerine getirme süresi 254 saatten 223 saate inerek 31 saat azalmıştır. Mükelleflerimizin vergi yükümlülüklerini yerine getirmek için harcadığı süre dünya ortalamasının altındadır. Yüksek kalitede hizmet sunmak suretiyle, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu ve vergi yükümlülüklerini kolayca yerine getirmelerini sağlamak için gerekli tedbirleri aldık, almaya da devam ediyoruz."

        VERGİLER HİZMETE DÖNÜŞÜYOR

        Mükelleflerin kazançlarından alınan vergileri, vatandaşlara hizmet olarak geri götürdüklerini ifade eden Mehmet Şimşek, "Biz vergiyi milletimizden alıyoruz ve vergiyi hizmet olarak tekrar milletimize geri veriyoruz. 2002 yılında ülkede 100 TL vergi toplanıyorsa 86 TL faiz ödemelerinde kullanılıyordu. Bugün ise 100 TL vergi topluyorsak 17,4 TL faiz ödemelerine gidiyor, geriye kalan 82,6 TL bu ülkenin dört bir yanına hizmet, yatırım ve teşvik olarak dönüyor. Gerek vergiyi toplarken gerekse vergi gelirlerini harcarken büyük sorumluluğumuz bulunmaktadır." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER