ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 14:36

Bakan Şimşek: İçeriye dönük bir vergi affı yok


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi affı olmayacağını kesin bir şekilde ifade etti. Şimşek, "Hiç bir şekilde şu anda içeriye dönük bir vergi yapılandırılması, bir vergi affı gündemde değildir." dedi.

Bakan Şimşek, Ankara'da düzenlenen 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi Sonuçları ve Sahteciliğe Karşı Teminat Uygulaması' konulu basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 'Varlık Barışı'nın 'Vergi Barışı' olmadığının altını çizen Maliye Bakanı Şimşek, Varlık Barışı’nın vatandaşların siyasi ve ekonomik istikrarsızlık nedeni ile yurt dışına götürdüğü kaynakları ekonomiye kazandırmak için başlatılan bir çalışma olduğunu söyledi.

Küresel krizin bazı ülkelerin pek sağlam ekonomilerinin olmadığını ortaya çıkardığını ifade eden Bakan Şimşek, “Türkiye kirden yıldızlaşarak çıktı. Bu bahsettiğimiz paralar da zengin fakat, çok düşük getirili ülkelerde. Nerelerden bakılırsa bakılsın, vatandaşın bu paraları Türkiye’de değerlendirecek ortamı var. Ben, rakam veremiyorum. Sonuçta yurt dışında kaynak bulundurma ve para çıkarma bir haktır, vergi yükümlülüklerini yerine getirmek kaydı ile.” diye konuştu.

DÜŞÜK VERGİ BEYAN EDEN ARAÇLAR İNCELEMEYE ALINACAK

Bakan Şimşek, kaçak araçlarla ilgili entegrasyon düzenlemesine açıklık getirmesinin istenmesi üzerine, ithal edilen araçların motor numaralarının kendilerine beyan edildiğini belirterek, önümüzdeki aydan itibaren düşük beyannamede bulunanları incelemeye alacaklarını aktardı.

"BİR BÖLGEDE ÇALIŞMAK İÇİN İLAVE ÜCRETİ DOĞRU BULMUYORUZ"

Bakan Şimşek, Çalışma Bakanlığı’ nın yaptığı rotasyon çalışmasına ilişkin yöneltilen bir soruya da şöyle cevap verdi:

“Maliye Bakanlığı olarak biz kendi görüşlerimizi dile getiririz. Bizim görüşlerimiz açıktır. Bu ülkenin her metrekaresinde çalışılması gerekir. Yani, bizim çalışanlarımızın, kamu personellerimizin ülkemizin herhangi bir bölgesinde çalışması için ilave bir ücret talep etmesini biz doğru bulmuyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER