ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 10:34

Bakan Ergün ve TBMM Başkanı Çiçek Brüksel'e gidecek


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü EUREKA'nın 18. Parlamentolararası Konferansı'na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gidecek.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile birlikte 15-16 Mayıs tarihleri arasında Belçika'nın başkenti Brüksel'e ziyaret gerçekleştirecek olan Bakan Ergün, 42 ülkenin üye olduğu EUREKA tarafından 16 Mayıs'ta düzenlenecek 18. EUREKA Parlamentolararası Konferansı'na katılarak, konferansın kapanış konuşmasını yapacak. Konferansa TBMM Başkanı Çiçek ve TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da katılacak.
     Konferans, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un da katılımıyla TBMM'nin himayesinde gerçekleştirilecek. Konferanstan önce EUREKA ağı tarafından her yıl başarılı projelere verilen EUREKA 2013 Yenilikçilik Ödülü'nün verileceği bir resepsiyon ve ödül töreni de gerçekleştirilecek.
     Ergün, Brüksel'deki ziyareti kapsamında, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile de biraraya gelecek.
    
     -EUREKA Programı nedir--
    
     Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA Programı, teknoloji şirketlerinin kurdukları kümelerle ilgili sektördeki şirketleri bir araya getirerek, uzun vadeli stratejik işbirliklerinin desteklenmesini sağlıyor.
     27 yıllık geçmişe sahip program kapsamında bugüne kadar 4 bini aşkın projeyle 30 milyar avroya yakın Ar-Ge hacmi oluşturuldu. 42 ülkenin önemli sanayi kuruluşlarının yer aldığı programda, KOBİ'lerin de katılım oranı önemli ölçüde artış göstererek toplam katılımın yüzde 50'sine ulaştı.
    
     -Dönem başkanlığı Türkiye'de-
    
     EUREKA'nın Temmuz 2012-Haziran 2013 tarihleri arasındaki dönem başkanlığını Türkiye üstleniyor. Bu süreçte, 42 ülkenin üye olduğu EUREKA Programı'nın Ar-Ge gündemi Türkiye başkanlığında belirleniyor.
     2000-2005 yıllarını kapsayan bir analize göre; bir EUREKA projesine yapılan 1 milyon avroluk kamu finansal desteği, ortalama 13 milyon avro katma değer sağlıyor.
    
     -EUREKA ve Türkiye-
    
     Türkiye, kurucu ortakları arasında bulunduğu EUREKA programında 2006 yılına kadar aktif olarak yer almadı. Son 2 yılda 120 Türk firmasının 42 projede yer alarak 50 milyon avroluk proje hacmine erişim sağladığı program kapsamında, Türkiye 2007 yılında üye ülkeler arasında 28. sırada yer alırken, 2011 yılında 11. sıraya yükseldi. Son yıllarda performansını en hızlı artıran ülke olan Türkiye, programın "Parlayan Yıldızı" olarak nitelendiriliyor.
     Türkiye'ye katılan firmaların yüzde 53'ünün KOBİ olduğu programda, KOBİ'leri üniversiteler ve büyük ölçekli firmalar izliyor. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri, çevre, imalat ve biyoteknoloji sektörlerinde başarılı ortaklıklar kuran Türk firmaları, program sayesinde Avrupalı firmalarla işbirlikleri kuruyor ve pazar odaklı yapılara ulaşıyor.
     Türkiye'nin EUREKA'ya dair hedefinin, proje sayısı bakımından programa üye ülkeler arasında ilk 10'a girmek olarak belirtiliyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER