ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 22:17

Bakan Ergün, Rösler ile görüştü


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler ile görüştü.
     Almanya temaslarını sürdüren Nihat Ergün, aynı zamanda Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı olan Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Rösler ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.
     Görüşme öncesi Rösler'e, iki gün önce 40. yaşını kutlaması nedeniyle bir fincan takımı ve kahve seti hediye eden Ergün, ''Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır. İki fincan bu hatır, 80 yıl oldu'' dedi. Rösler de Ergün'e, ''Karşılıklı iyi anlaşmalar imzalamak temennisiyle'' kalem hediye etti.
     Alınan bilgiye göre, Ergün görüşmede Rösler'e, Türkiye'nin son 10 yıllık gelişimini ayrıntılarıyla anlattı. Almanya ile Türkiye arasında teknoloji firmalarının daha yakın temas halinde olabileceğini söyleyen Ergün, özellikle iki ülke KOBİ'lerinin birlikte yeni ve üçüncü pazarlara açılabileceğini belirtti.
     Ergün, Türkiye ile Almanya arasında enerji, bilgi teknolojileri, tıbbi teknoloji, raylı sitemler, makine, havacılık ve otomotiv sektörlerinde ciddi işbirliği potansiyeli olduğunu aktararak, Alman firmalarıyla işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.
     Türk işadamlarının yaşadığı vize sorununu gündeme getiren Ergün, malların serbest dolaşabilmesine rağmen bunları satan işadamlarının serbest dolaşamamasını çelişki olarak niteledi. Ergün işadamlarına, akademisyenlere, araştırmacılara çok katı vize uygulaması olduğunu vurguladı.
     Alman Bakan Rösler ise, Türkiye'nin son 10 yıllık gelişiminin kendilerini çok etkilediğini belirterek, sadece rakamları değil bu rakamların oluşmasındaki strateji ve ve politikaları da izlediklerini dile getirdi. Rösler, Türkiye'nin sürdürebilir bir büyümeye doğru gittiğini vurgulayarak, bu güç ve dinamik gelişmelere bakıldığında yapısal ve stratejik bir büyümenin sözkonusu olduğuna dikkati çekti.
     Türkiye ile otomotiv, makine gibi ortak standartlarının olduğunu ve bu alanlarda işbirliğini geliştirmek istediklerini anlatan Rösler, işbirliğine örnek olarak da, ortak heyetler organize edip üçüncü ülkelere gönderebileceklerini, ortak ekonomik paneller düzenlenebileceğini ve işletmelerin sektörlere göre bir araya getirilebileceğini gösterdi.
     Bu arada Bakan Ergün, görüşme öncesinde Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'na ait antika araçla Berlin sokaklarında kısa bir gezinti yaptı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER