ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 17:35

Bakan Eker yılın fotoğraflarını seçti


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Anadolu Ajansı'nın düzenlediği ''Yılın Fotoğrafları'' oylamasına katıldı.
    
AA muhabirinin tanıttığı ''Yılın Fotoğrafları''nı inceleyen Eker, ''Ankara'da Kış'', ''Anne ve Çocuğu Kağıt Toplama Mesaisinde'', ''Lübnan'daki Suriyeli Sığınmacılar'' başlıklı fotoğrafları beğendiğini belirtti.
    
En çok kışın koyunlarını otlatırken sırtındaki heybede kuzu taşıyan çobanın görüntülendiği ''Ankara'da Kış'' başlıklı kareyi beğendiğini ifade eden Eker, ''Buğday ile koyun, gerisi oyun. Nasıl sarıp sarmalamış kuzuyu... Sırtına almış. Anadolu'da çocuklarını böyle sırtlarında taşırlar. Bu, Türkiye coğrafyası. Türkiye'nin kültür kodlarından birisi. Karda koyun sürüsü. Burada hem koruma var hem hayvancılık var'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Bakan Eker, ''Anne ve Çocuğu Kağıt Toplama Mesaisinde'' başlıklı fotoğrafı da beğendiğini belirterek, bu karede hayata karşı meydan okuyan genç bir annenin aynı zamanda arabanın altındaki kasada çocuğunu taşıyarak sevgi ve merhametini ortaya koyduğunu söyledi. Eker, ''Aynı zamanda yaratıcı bir zekaya sahip. Burası bir şehir. Bu önemli bir kompozisyon. Güç, irade, kararlılık, sevgi, merhamet, şefkat, sorumluluk ve hayatın zorluklarına meydan okuma...'' diye konuştu.
    
Son olarak ''Lübnan'daki Suriyeli Sığınmacılar'' başlıklı kareyi beğendiğini kaydeden Eker, bu karede, Orta Doğu coğrafyasının bütün kederinin ve güzelliğinin yer aldığını dile getirdi. Fotoğraftaki kadının, kültürel motiflerini ve coğrafyasının unsurlarını tenine işlediğini ve bunu sergilemekten çekinmediğini anlatan Eker, ''Bir coğrafyayı yüzünde taşıyor. O kadar muhteşem...'' dedi.
    
Daha sonra oylamaya katılan Eker, ''Ankara'da Kış'' başlıklı fotoğrafı beğendi.
    
AA fotoğraf editörlerince belirlenen seçkide, Türkiye'den 23, yurt dışından 13 olmak üzere 36 kare yer alıyor.
    
''Yılın Fotoğrafları'' oylaması ''http://yilinfotografi.aa.com.tr'' adresinden yapılıyor.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER