ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 13:54

Bakan Eker, Sudan Tarım Bakanı ile görüştü


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 13. dönem Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısına katılmak üzere gittiği Sudan'da Tarım ve Sulama Bakanı Abdul Halim İsmail Al-Mutaafi ile görüştü.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Eker, yürüttükleri strateji sayesinde Türkiye ile Sudan arasındaki ticari ilişkilerde gözle görülür bir artış kaydedildiğini belirterek, 2003 yılında 70 milyon dolar olan ülkeler arasındaki ticaret hacminin, geçen yılın sonunda rekor bir artış ile 291 milyon dolara yükseldiğini ifade etti.
Mevcut ticaret hacmiyle yetinmek istemediklerini ifade eden Eker, ekonomik ve ticari işbirliği ile bu ticaret hacmini çok daha ileriye taşımak istediklerini vurguladı.
Sudan Cumhuriyeti'nin başkenti Hartum'da düzenlenen Türkiye-Sudan KEK'in 13. Dönem Toplantısında Türk heyeti tarafından teknik müzakerelerin gerçekleştirilmesi ve müzakereler neticesinde oluşturulacak toplantı tutanağının Eker ve Sudan Tarım Bakanı tarafından yarın Hartum'da imzalanması bekleniyor.
KEK toplantısı gündeminde, ticaretin yanı sıra sanayi, enerji, madencilik, tarım, müteahhitlik ve eğitim gibi pek çok alanda Türkiye ile Sudan arasında gerçekleştirilebilecek ortak projeler yer alıyor. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükumeti Arasında İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşmanın da imzalanması öngörülüyor.
Eker, ayrıca Sudan temasları kapsamında Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ve Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Osman Taha ile ikili görüşmelerde bulunacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER