ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:55

Bakan Eker: Ramazanda ete zam yapacak bir durum yok

Bakan Eker: Ramazanda ete zam yapacak bir durum yok


ıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ramazan ayında ete zam yapılacak bir durum olmadığını söyledi. Böyle spekülasyonların zam isteyenlere hizmet etmek anlamına geleceğini belirten Eker, “Et ve Süt Kurumu olarak biz zam değil, indirim yaptık. Depolarımız et dolu. Kesim bekleyen milyonlarca hayvanımız var.” dedi.

Aydın Valisi Kerem Al’ı makamında ziyaret eden Bakan Eker, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Ete zam yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını vurgulayarak, ”Zaten Türkiye’de depolar yeteri kadar et dolu. Vatandaşın elinde de milyonlarca kesilecek hayvan var. Şimdi kalkıp bu şekilde konuştunuz mu birileri zam yapsın diye hizmet etmiş olursunuz. Vatandaşın ramazan sofrasına, böyle spekülasyonlarla kimse göz dikmesin. Yazıktır, günahtır. İnsanlar ağız tadıyla yiyeceğini alsın yesin.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de vatandaşların daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha hijyenik gıdalar yemesini istediklerini belirten Bakan Mehdi Eker, “Ekmek de bu gıdalardan biri. Maksat tek başına ekmek değil, diğer birçok üründe, geleneksel et ürünleri sucuk, pastırma gibi ve daha birçok üründeki katkı maddelerini yeniden düzenliyoruz. Ekmek az kepekle, çok tuzla ve maalesef çok katkı maddesi koyulmak suretiyle vatandaşa ulaşıyordu. Biz en fazla dört katkı maddesi koyulacak şekilde düzenledik. Buğday unu, su, çok az bir miktar tuz ve maya. Bildiğimiz somun ekmek bundan ibaret olacak. Gerek fabrikalarda çıkan gerek fırınlarda ekmeğe dönüştürülen unlarla ilgili uygulamamız bu. Kontrolünü ve takibini yapıyoruz, fırıncılarımız büyük ölçüde uyuyor. Bu zaten halkın sağlığıyla, daha lezzetli ve kaliteli ekmek tüketmesiyle ilgili bir düzenleme. Bir sonraki safhada, içinde çok fazla kepek olan tam buğday ekmeğine geçiş hedefimizdir.” açıklamasını yaptı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER