ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 20:54

Bakan Eker Kozan’da 10 tesisin açılışını yaptı

Bakan Eker Kozanda 10 tesisin açılışını yaptı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Adana Kozan'da 10 tesisin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Kozan girişinde büyük bir konvoyla karşılanan Bakan Eker, buradan açılış için Kozan Organize Sanayi Bölgesi’ne geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan program protokol heyetinin konuşması ile devam etti. Programda sırasıyla Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan, Kozan Kaymakamı Avni Oral ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş birer selamlama konuşması yaptılar.

Kozan Organize Sanayi Bölgesinde 10 tesisin toplu açılışını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, “Bugün sizlerle birlikte olmak, Çukurova’nın çalışkan, güzel insanlarıyla buluşmak benim için onur verici bir durum. Bu bölgede çiftçilerimizin iyi ve modern üretim yapması için hükümet olarak yaptığımız tarım strateji geliştirmesi amacıyla çiftçilerimize destek sunuyoruz. Kozan’da bakanlığımız tarafından yatırım tutarının yüzde 50'si hibe olarak desteklenmiş 10 tesisimizin açılışını birlikte gerçekleştiriyoruz.” dedi.

AK Parti hükümeti ile birlikte ülkede üretimde önemli gelişmelerin sağlandığını hatırlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler de sadece tarımsal üretimin gelişmesi için değil üretilen ürünlerin işlenip bir gıda maddesine dönüşmesi yani daha fazla katma değer elde edilmesi ve daha fazla istihdamın sağlanması açısından 2006 yılında Kırsal Kalkınma Projesi'ni geliştirdik. Bu proje ile ülkemizde 2006 yılından bu yana 4000 tesis açıldı. Bu tesislerde 42 bin vatandaşımız çalışmaktadır. Adana ilimizde toplamda 56 tesis var. Kozan’ımızda ise Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında hizmete girecek 10 tesisimizin değeri 18.5 milyon Türk Lirası değerinde. Bu tesisler ile ilçemizdeki çiftçilerimiz sadece ham madde üretmeyecekler. Çiftçi sadece ürettiği ham madde ile zengin olmaz. Bu ürünün kolay pazarlanması, işlenerek gıda maddesi olması gerekmektedir. İlçemizde tarıma dayalı gıda sanayinin gelişmesi için bu tesisler oldukça önemlidir. Sanayimiz gelişirse çiftimizin ürünün değeri artar, pazarlama kolaylaşır ve bölgedeki istihdam da artar.
Bugüne kadar Adana’da 35 bin çiftçimize 1.8 milyar Türk Lirası devletimiz tarafından hibe edilmiş olup Kozan’da ise kayıtlı 6700 çiftçimize 87 milyon 500 bin Türk Lirası hibe edilmiştir. Bugün bu tesislerimizin açılıyor olması Kozan’ımız için oldukça önemlidir. Devletimizin yatırımları ile ilçemiz, bölgemiz ve ülkemiz daha da büyüyecek. Devletimizin çiftçilerimize bu tür destekleri devam ediyor. Biz üreticilerimize diyoruz ki sermayenin yarısı sizden yarısı bizden ama elde etmiş olduğunuz karın tamamı sizin. 600 bin Türk Lirasına kadar projelerinizi hazırlayıp bakanlığımıza sunabilirsiniz. Bugün Bakanlığımıza projelerini hazırlatarak sunan ve ilçemize yatırım yapan tüm tesis sahiplerimize teşekkür ediyorum. tesislerimiz ilçemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve beraberindeki protokol heyeti tesislerin açılışı açılış kurdelesini kesti. Açılış sonrası Bakan Eker ve beraberindeki heyet proje kapsamında açılan tesislerden Öz Yöre Tarım tesisini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Bakan Eker burada işletme sahipleri ve çalışanlarla görüştü.

Bakan Eker açılış sonrası Kozan’da AK Parti Kozan İlçe Teşkilatı ile Kozan Belediyesi'ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Kazım Özgan’dan ilçe ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yapılan sunum sonrasında Bakan Eker Başkan Özgan’ı ilçeye yapmış olduğu hizmetlerden dolayı tebrik etti. Bakan Eker Yaverin Konağı'nda verilen akşam yemeğinden sonra ilçeden ayrıldı.

Açılış programına, AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, AK Parti Adana milletvekilleri Ali Küçükaydın, Mehmet Şükrü Erdinç, AK Parti İl Başkan Vekili Hıdır Bahçe, AK Parti Kozan İlçe Başkanı Yusuf Bilgili, il ve ilçe protokolünün yanı sıra vatandaşlar katıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER