ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 18:37

Bakan Eker Adana'da


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarımsal Yayım ve Eğitim Merkezi'nin açılışını yaparak, Ahilik Haftası kutlama törenine katıldı.
Eker, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binası yanında yaptırılan merkezin açılışındaki konuşmasında, kentte bir asrı aşkın süreden beri modern tarımın geliştirilmeye çalışıldığını, bu aşamada eğitimin önem taşıdığını vurguladı.
Tarımsal Yayım ve Eğitim Merkezi'nin eğitim için gerekli donanımlara sahip olduğunu dile getiren Eker, şöyle konuştu:
"Bu topraklar, Türkiye'de modern tarımın öncüsü olan insanlarımızın büyük emeklerle bir asrı aşkın süredir modern tarımı geliştirmeye çalışıkları bir saha. Türkiye'de modern teknolojik tarım denince akla Adana gelir, Çukurova'nın bereketli toprakları gelir. Tabi bu anlamda eğitim çok önemli. Bilim gelişiyor, yeni teknikler, teknolojiler gelişiyor, bu yeni bilgiler ışığında üretim sistemimizi gözden geçirmemiz lazım. Tarımı biz ne kadar iyi eğitilmiş çiftçilerle yaparsak o kadar verimli ve çevre uyumlu bir zirai faaliyet yapmış oluruz. Tarımsal Yayım ve Eğitim Merkezi binası bu bakımdan önemli. Yüz yılı aşkın geçmişi olan bir müessese. Yeni hizmet binasında kursiyerler için eğitim salonları, bilgisayar ve konferans salonları, eğitim için gerekli bütün donanım mevcut."
Adana bölgesinde hayvan varlığında da ciddi artış olduğunu belirten Eker, şöyle devam etti:
"Bu havza, bereketli bir havza. Bu topraklar, bereketli topraklar. Giderek artan hayvancılık faaliyetleri de var. Bundan 10 sene önce yüksek verimli kültür ırkı sığır sayısı Adana'da 13 bindi, geçen sene bu rakam 77 bin oldu. Bu çok büyük bir artış. Yüzde 472 oranında bir artış. Küçükbaş yalaşık 200 binden 300 bine çıktı. Keçide de yüzde 35'e yakın artış var. Hububatın, tahılın yanında yeni faaliyet alanlarına yer açılması için bakanlık olarak bu çalışmaları destekliyoruz."
Konuşmasının ardından merkez binasını hizmete açan Eker, bina bahçesine fidan dikti.
- Ahilik Haftası kutlamaları -
Bakan Eker, daha sonra Uğur Mumcu Meydanı tren garı önünde düzenlenen Ahilik Haftası kutlama töreni katıldı.
Eker, yaptığı konuşmada, Ahi Evran'ın ilkelerinin, hem esnafın hem de mevkisi, mesleği, eğitimi, pozisyonu, yaşı ne olursa olsun herkesin hayatına rehber edinebileceği unsurlar taşıdığını söyledi.
Esnaf ve sanatkarı toplumun "bel kemiği" olarak nitelendiren Eker, şunları kaydetti:
"Mesleği, sanatı farklı olmakla birlikte esnaf ve sanatkarımız, bir yaşam biçimini, etik kurallar bütününü mensuplarına ve topluma öğreten bir kesimdir. Günümüzde hayatı sadece para kazanma penceresinden bize gösteren modern toplumun aksine Ahilik geleneği, kendi kültür kodlarımızla büyümemizi, aklı ve ahlakı, bunların ilkelerini temel almak kaydıyla birlikte büyümenin yaratacağı barış ortamının kodlarını bize söylüyor. Kendi medeniyet şifremizde aslında tüm bu güzelliklerin hepsi var. Esnaf ve sanatkarlarımız, bu şifreleri bugüne kadar okumak, bunun uygulamasını gerçekleştirmek suretiyle toplumu da meslekleriyle birlikte geliştirerek bugüne kadar getirdiler. Bizim bu manevi dinamiklerimizden Ahi Evran gibi ona gerçekte rehberlik eden, ilham veren Hacı Bektaş-ı Veli gibi manevi dinamiklerimizi, büyük, tarihi ve kültürel şahsiyetlerimizi dikkate almamız, onların izinden gitmemiz, onların bize vaat ettiği ilkeleri hem özel hayatımızda hem mesleki kariyemizde, sanatımızda uygulamamız gerekiyor. Bunları benimsediğimiz, bu hazineden istifade ettiğimiz zaman hem kişisel hayatımızı daha mutlu, huzurlu kılma imkanımız olur hem de işimizde çok daha iyi noktalara gelme imkanımız olur."
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da esnaf ve sanatkarların, birlik ve beraberliğin simgesi, teminatı olduğunu söyledi.
Bakan Eker, konuşmaların ardından, Adana'da "Yılın Ahisi" seçilen 79 yaşındaki demir döküm esnafı Hasan Öztanrıöver'e "Ahilik Kaftanı" giydirdi.
Esnaf stantlarını gezerek temsili demir döven Eker, vatandaşlara pilav dağıttı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER