ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:34

Bakan doğalgazda müjdeyi verdi

Bakan doğalgazda müjdeyi verdi

Bakan kış aylarında doğalgaz kesintisinin yaşanmayacağını ve vatandaşların sıkıntı ile karşılaşmayacağını ifade etti.


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) düzenlediği basın toplantısında 2012 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, doğalgazın elektrik üretimindeki payının doğru olmadığını da dile getirdi. Tüketimde bu kış, geçen yılın rakamlarını yakaladığını dile getiren Yıldız, “Vatandaşlarımız adına bu yıl bir sıkıntı görmüyoruz. Enerji verimliliğinin, Türkiye’de kullanılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Enerjilerimizi israf etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız kullanmıyorsa kapatsınlar. Bu dediğim kömür ve elektrik içinde geçerli .” dedi.

“GÜNEY KORE 2. ENERJİ SANTRALİ YARIŞINDA GERİDE KALDI”

Yıl sonunda 2. nükleer santral ile ilgili görüşmeler yapıldığını kaydeden Yıldız, "3 Uzak Doğu ülkesinden yakın olanı kim?" sorusuna da şöyle cevap verdi:

“Japonya, Güney Kore, Çin ve Kanada’nın şirketleri ile görüşüyoruz. Güney Kore’nin bu yarışta geri kaldığını söylemem lazım Bize ‘Hazine garantisi verebilir misiniz?’ dediler, bunu kabul etmemiz mümkün değildi. Ancak yaptıkları teklifi kabul etmeyeceğiz. Biz Türkiye ekonomisine yük olmadan ve hazine garantisi olmadan Türkiye’nin projelerini değerlendirmek istiyoruz. Bu kapsamda, 1 ve 2. nükleer santraller olsun, Afşin Elbistan, kömür sahalarının değerlendirilmesini bu şekilde yapmayı düşünüyoruz.”

“RUSYA NÜKLEER SANTRALERE 1,5 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTI”

Bakan Yıldız, nükleer santrallerde ne kadar yatırım yapıldığına ilişkin bir soruya ise
“Rusya, nükleer santral için geçen yıl 700 milyon dolar, bu yıl ise 800 milyon dolar yatırım yaptı. 2013’ün sonunda bu oran 2,4 milyar dolar sermayeye çıkmasını bekliyoruz. Hazırlık süreci uzun olan bir süreçteyiz.” karşılığını verdi.


“3. NÜKLEER SANTALİN YER TESPİTİ 2. NÜKLEER SANTRALDE ÇALIŞAN FİRMA YAPACAK”

3. nükleer santral ile ilgili çalışmalarında devam ettiğine de değinen Taner Yıldız, “Yaptığımız çalışmalara göre 2. nükleer santrali alan firmanın, 3 nükleer tesislerinin yer tespiti çalışmalarında da yer alacak.” dedi.

Yer tespiti konusunda siyasi, idari ve teknik konuların etkili olduğuna da dikkat çeken Yıldız, tespitin ne zaman tamamlanacağı hakkında bilgi vermezken; gelecek donelerin de değerlendirilip seçeneklerin Başbakan Erdoğan’a sunulacağını bildirdi.


“AFŞİN ELBİSTAN DA SIKINTILAR AŞILACAK”

Türkiye’deki bütün santrallerini tek tek elden geçirildiğini aktaran Bakan Yıldız, kömür santrallerinin rehabilitasyonu ile ilgili çalışmaları güçlendirmek istediklerini söyledi.

Afşin Elbistan bölgesinde faaliyetlerini yürüten Afşin Elbistan A’nın rehabilitasyonunun hangi aşamada olduğuna ilişkin bir soruya ise Bakan Yıldız şu cevabı verdi:

“İşletme 12-13 yıldır bu firmalarda. Rehabilitasyonu yapılacak, hem de yeni bir santral yapacağız. Afşin Elbistan A’ın performansından memnun da değiliz. Hukuki engelleri aştıktan sonra, 2013’te karara bağlamamız gerekiyor. Firma 13 yıldan beri yargı sürecinde. Yatağanda sıkıntılar aşıldı. Afşin Elbistan A’nın sıkıntılarının da aşacağız. Çevreye saygılı projeler yapacağız.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER