ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 14:00

Bakan Çağlayan'dan umutlu açıklama


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugün yürürlüğe giren ve 2013-2015 dönemini kapsayan Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) ve Eylem Planı'nın toplam 37 hedef ve bu hedeflere dönük 91 eylemi içerdiğini belirterek, ''GİTES Türkiye ekonomisi için önemli bir proje, önemli bir strateji. Bu strateji ile özellikle sanayimizde zihinsel bir devrim gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz'' dedi.
     Ekonomi Bakanlığı'nca 2010 yılında başlatılan Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) ve Eylem Planı (2013-2015) hazırlıkları tamamlandıktan sonra, Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildi ve bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir olma hedefine emin adımlarla ilerleyen Türkiye'nin bu yol haritasında, GİTES ve Eylem Planı en büyük destekçi olacağını belirtti.
     Sanayinin ihtiyaç duyduğu ve yeni ürün üretimi ile teknolojik gelişmenin gerektireceği girdilerin tedarikinde süreklilik ve güvenliğin sağlanması, etkinliğin ve verimliliğin artırılması, ihracatta sürdürülebilir küresel rekabet gücü artışının temini, daha fazla katma değerin Türkiye'de bırakılması ve ara malı ithalat bağımlılığının azaltılmasını amaçladıklarını ifade eden Çağlayan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     ''GİTES Türkiye ekonomisi için önemli bir proje, önemli bir strateji. Bu strateji ile özellikle sanayimizde zihinsel bir devrim gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bunun ilk somut adımını Yeni Teşvik Sistemi'nde attık. 20 Haziran'da yürürlüğe giren Yeni Teşvik Sistemi'nin alt yapısını GİTES çalışmaları oluşturdu. Eylem Planı taslak aşamasında iken; ara malı ithalat bağımlılığını azaltacak ve teknoloji transferi sağlayacak, ekonominin ihtiyacı olan yatırımların yapılmasını hedefleyen 'Stratejik Yatırımlar' tanımının yeni teşvik mevzuatına yansıtıldı. Geçtiğimiz haftalarda ilk stratejik yatırım teşvik belgesini verdik. Yakında bunun devamı da gelecek.''
     Eylem planının belgesi toplam 37 hedef ve bu hedeflere dönük 91 eylemi içerdiğini belirten Çağlayan, bunların, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı etkileyen politikaların birbirini destekleyecek şekilde etkileşimli olarak kullanılması ve imalat sanayisi üretim potansiyelinin ihracat odaklı değerlendirilmesi ihtiyacından hareketle oluşturulduğunu kaydetti.
     Eylemlerin tamamı ara malı ithalat bağımlılığını azaltmaya ve ihracatta sürdürülebilir rekabet gücünü sağlamaya dönük somut sonuç yaratıcı nitelikte olduğuna dikkati çeken Çağlayan, ''Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023'e yönelik ortaya konan temel stratejilerin hayata geçirilmesinde GİTES en önemli politika araçlarından biri olacak'' dedi.
     Çağlayan, sanayi için olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesinin yüksek katma değerli üretim sistemine geçmek olduğuna işaret ederek, girişimcilerin de bu zihniyet değişimini bir an önce kendi işlerinde gerçekleştirmelerini beklediklerini sözlerine ekledi.
     GİTES ve Eylem Planı'nın Türkiye ekonomisine, sanayisine, ihracatına hayırlı dileyen Çağlayan, emeği geçenlere teşekkür etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER