ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 14:50

Bakan Çağlayan: "İrlanda ile anlaşacağız"

Bakan Çağlayan: "İrlanda ile anlaşacağız"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İrlanda ile ‘bir ticari istişare mekanizması’ ile ‘ekonomik ticaret komiteleri’ oluşturulacağını açıkladı. Çağlayan, bu mekanizma ve komiteler için İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ile görüşüp anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ile Bakanlık’ta bir araya geldi.

Bakan Çağlayan, kabulde yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ekonomik gelişmeler ile ilgili bilgi verdi. Ülkeler arası ticaret hacminin 1,2 milyar dolara ulaştığını kaydeden Çağlayan,
“Umarım yapılan görüşmelerle ticaretimizi daha dengeli hale getireceğiz.” dedi.

Yapacakları görüşmelerde birkaç konuyu ele alacaklarını ifade eden Çağlayan, ‘bir ticari istişare mekanizması’ ile ‘ekonomik ticaret komiteleri’nin olmadığını belirtti. Gillmore ile yapılan görüşmede konunun gündeme geldiğini, anlaşmaya varıldığını müjdeledi.

Türkiye ve İrlanda arasında gerek ticari gerekse ekonomik ortaklık çalışmalarının da söz konusu olduğunu aktaran Çağlayan, “İş adamlarımız iş birliklerini arttırması gerek. Mütahitlik ve sağlık gibi alanlarda da iş birliğini değerlendireceğiz.” diye konuştu.

İrlanda’nın AB konseyi başkanlığını yürüttüğünü de dile getiren Zafer Çağlayan, fasılların açılması, Gümrük Birliği ile Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında imzalanacak olan ‘Transatlantik Anlaşması’ ndan kaynaklanacak sıkıntıların giderilmesi ve Türkiye’nin Bileşmiş Milletler (BM ) Geçici Üyeliğine seçilmesi konularında, İrlanda’dan destek istedi.

GİLMORE: YATIRIMLARIMIZ GÜVENİMİZİN İŞARETİ

İrlandalı Bakan Eamon Gilmore ise yapığı konuşmada, Türkiye ile İrlanda arasındaki ticaret ilişkilerinin ‘iyi ilerlediği’ değerlendirmesinde bulundu. İki ülke arasındaki ticaretde son yıllarda yüzde 20’lik bir artışın sağlandığına dikkat çeken Gilmore, İrlandalı şirketlerin Türkiye’ye yaptığı yatırımları da, ülkelerinin Türkiye olan güveni şeklinde göstererek; “Türkiye ile olan ilişkilerimizi gerçekten arttırmak istiyoruz.”dedi.

Türkiye’nin oldukça güçlü bir ekonomisinin olduğunun altını çizen İrlandalı Bakan Gilmore,”AB’nin en büyük 6. büyük ekonomisi olarak karşımızdasınız. Önümüzdeki dönemde ekonominizi daha güçlendireceğinizi tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER