ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 13:33

Bakan Çağlayan: "En yüksek ihracat rakamına ulaştık"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ocak ayına ait Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ihracat verilerini değerlendirdi, söz konusu ihracat rakamının ocak ayları içinde en yüksek ihracat rakamı olduğunu vurguladı.

Ekonomi Bakanı, yayımladığı yazılı açıklamada, bu başlangıçla OVP hedefi olan 158 milyarlık ihracat hedefine ulaşılacağını belirterek, “2013’e de yine bir güzel haber ile başlıyoruz. 11 milyar 509 milyon dolara ulaşan ihracatımız tüm ihracat camiasına ve ülkemize hayırlı olsun. Bu rakam şimdiye kadar Ocak ayları içinde ulaşılmış en yüksek düzey. AB ülkelerine ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 oranında artarak 4 milyar 825 milyon dolar seviyesine geldi. AB’nin ihracatımızdan aldığı pay yüzde 41,9 oldu. Geçen yıl bu oran yüzde 43,5’ti. Bu sene AB’de kötüye gidişin durmasını beklediğimiz birkaç aydan beri ifade ediyorum. İnşallah bu yıl AB’ye daha fazla mal ihraç edeceğiz. OVP hedefi olan 158 milyar dolara ulaşacağız.” dedi.

Ocak ayında ihracatın yüzde 11 yükselerek 11 milyar 509 milyon dolara ulaştığını aktarak Çağlayan, ithalatın da yüzde 7,6 yükselerek 18 milyar 800 milyon dolar olduğunu belirtti. İhracatta en yüksek artışın yüzde 46 ile Güney Amerika ülkelerine olduğunu açıklayan Çağlayan, pazar çeşitlendirme yöntemiyle ihracattaki artışın 42 milyar dolara yakın olduğunu dile getirdi. Ekonomi Bakanı, Ocak ayında Afrika geneline yapılan ihracatın yüzde 23 arttığını, Türkiye’nin ihracatta zayıf olan Sahraaltı Afrika’ya yaptığı ihracatın da yüzde 30 arttığını kaydetti. Başbakan Tayyip Erdoğan’la Ocak ayında Nijer, Gabon, Senegal ziyaretlerinin de yakında olumlu sonuçlar doğuracağını vurgulayan Çağlayan, “Asya geneline ihracatımız yaklaşık yüzde 20 yükseldi. Özellikle Uzak-Doğu’ya ihracatta yüzde 30’luk bir artış var. Bu bizi oldukça memnun eden bir gelişme.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER