ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:09

BAE, Körfez’deki en büyük ikinci gıda üreticisi


Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bölgenin ikinci en büyük gıda üreticisi olduğu bildirildi. İlk sırada Suudi Arabistan gelirken, BAE Körfez’deki tüm gıda üretiminin yüzde 12,1’ni karşılıyor.

Körfez Gıda Raporu’na göre artan nüfus ve gelir seviyesine bağlı olarak BAE’deki gıda tüketimi 2012-2017 yılları arasında yüzde 4,2’lik artış gösterecek. Emirlikler’in gıda tüketimi 2004’ten bu yana yıllık yüzde 6,2 arttı. Tüketim, yüksek değerli ve protein zengini gıdalara yönelik olacak.

Araştırmaya göre BAE’de gıda kategorilerinde birbirine yakın oranda tüketim kaydedildi. 2012-2017’de gıda tüketim dağılımı şöyle oldu: Et (yüzde 4,8), süt (yüzde 4,7), meyve (yüzde 4,7), sebze (yüzde 4,4) ve tahıl (yüzde 2,6). Bunun yanı sıra şeker, yağ, yumurta ve patateste bu dönemde yüzde 5,2’lik büyüme beklendiği kaydedildi.

Kişi başına gıda tüketiminde Körfez’de 2010’da ilk sırada yıllık bin 486 kilo ile BAE geldi. Bu yüksek miktarda en fazla sayıda turistin BAE’ye gelmesinin etkili olduğu ifade edildi.

BAE, Körfez’deki gıda üretiminin yüzde 12,1’ni karşılamasına rağmen bölgedeki gıda tüketiminin yüzde 20’si de Emirlikler’de gerçekleşiyor. Uzmanlar, bu nedenle BAE’nin iç talebi karşılamak için ciddi oranda gıda ithalatına ihtiyaç duyduğunu ve bunun da gıda ihracatçısı ülkeler için önemli iş fırsatı oluşturduğuna dikkat çekiyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER