ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 15:12

"BABA"nın borsaya girişi büyük oldu!

"BABA"nın borsaya girişi büyük oldu!

Dünyanın büyük e-ticaret şirketlerinden Alibaba'nın "tarihin en büyük borsa açılımı" olması beklenen halka arzı bugün NYSE'de gerçekleşiyor


Halka arz fiyatına göre piyasa değeri 167.6 milyar dolar Alibaba bu rakamla Walt Disney'den Boeing'e kadar çok sayıda dev Amerikan şirketini de geride bırakıyor.

Facebook'un 2012'de 16 milyar dolar getiren halka arzını da geride bırakan Alibaba'nın hisseleri New York Borsası'nda bugün 'BABA' simgesiyle işlem görmeye başlayacak.

Çok sayıda yatırımcı ve analist hisselerin ilk işlem gününde önemli bir sıçrama yapabilmesi için hâlâ alan olduğu görüşünde.

Çin'in elektronik ticaret pazarının yüzde 80'ini elinde bulunduran Alibaba'nın gelirleri Nisan-Haziran döneminde yüzde 46 artarken, net kârı hisse başı 84 sent olmak üzere neredeyse üçe katlanarak 1.99 milyar dolara ulaştı.

Alibaba'nın halka arz büyüklüğü, ek hisse satış hakkı kullanılırsa 21.8 milyar doları da aşıp Agricultural Bank of China ($22.1 milyar) ile ICBC'nin ($22 milyar) rekor büyüklükteki halka arzlarını da geride bırakabilir.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER