ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 15:41

Babacan: Küresel kriz faz değiştirdi

Babacan: Küresel kriz faz değiştirdi


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan küresel ekonomik krize ilişkin sorunların hala çözülmediğini ifade ederek, ''Küresel kriz fazlar değiştirerek devam ediyor. Bankalar sadece olağanüstü tedbirlerle yüzdürülüyor.'' dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) İkiz Kuleleri'ndeki ''6. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'nın açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Babacan, burada yaptığı konuşmada küresel kriz ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunudu. Hükümet olarak özel sektörün sorunlarına, eğildiklerini kaydeden Babacan, aksi halde gerçeklerden kopan, piyasasının, ticaretin, sanayinin çarklarından uzak duran bir hükümet anlayışının başarılı olamayacağını gördüklerini söyledi.

Babacan, küresel ekonomik krizin fazlar değiştirerek devam ettiğini, krizin ilk fazında sorunların ağırlıklı olarak bankacılık sektörüyle ilgili olduğunu kaydetti. Hükümetlerin bankalara verdiği desteklerle geniş çaplı bir çöküşün ertelendiğinin altını çizen Babacan, ''Sorunlar hala çözülmüş değil. Sadece olağanüstü tedbirlerle bankalar yüzdürülüyor şu anda. İkinci fazda ise sorunların, devletlerin finansman yapıları üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz. Merkez bankaları bir yandan bu sorun yaşayan bankalara likidite sağlamak için bir yandan da o ülkelerin hazinesi iflas etmesin diye o ülkelerin hazinesine yardım etmek amacıyla şimdiye kadar görülmemiş boyutlarda karşılıksız para bastı ve tüm bunların sonucunda güven endekslerini ciddi şekilde erozyona uğrattı. İşsizlik pek çok ülkede arttı, artmaya devam ediyor ve tüm bunların sonucunda sadece gelişmiş ülkelerde değil, gelişmekte olan ülkelerde de problemler görmeye başladık.'' diye konuştu.

“AVRUPA’NIN YAPISAL SORUNLARI ZOR ÇÖZÜLECEK”

Avrupa'ya bakıldığında da kurumsal zayıflıkların, krizde çok daha net şekilde ortaya çıktığını anlatan Babacan, şöyle konuştu:

“Avrupa'nın yapısal sorunları bundan sonraki dönemde zor çözülecek. Belki de en önemlisi, siyasi liderlerin zayıflığı ve siyasi karar alma mekanizmalarındaki problemler, AB'nin pek çok yapısal sorununu artık iyice gözler önüne serdi. Öte yandan ABD'ye bakacak olursak, yönetimle kongre arasındaki uyumsuzluk, ABD'de ekonomi politikalarının belirlenmesinin önünde büyük bir engel olarak duruyor. Şu anda bırakın bir orta vadeli programı, bırakın bir 3 yıllık yaklaşımı, ABD'nin 2013 bütçesinin hedefleri henüz belli değil ve sık sık adını duymaya başladığımız mali uçurum meselesi de hala çözülebilmiş değil. Böyle bir ortamdayız şu anda.''

Küresel krizin daha da derinleşmesinden endişe duyan AB’nin çok sayıda tedbir aldığını belirten Babacan, güçlü bir ortak maliye politikası, ortak bir bankacılık düzenleme ve denetleme yapısı, güvenlik duvarı gibi tedbirlerin, önümüzdeki dönemde Avrupa'daki gelişmeleri olumlu yönde etkileyecek adımlar olduğuna dikkat çekerek, ''Ancak bir siyasi söylem ve güven problemi, Avrupa'nın üzerinde hala bir kara bulut halinde dolaşıyor. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde bu alınan kararlar, sonuç vermeye başlar ve bu krizden toparlanma sürecini hep beraber görmüş oluruz.'' ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER