ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 22:28

Babacan, ’çözüm Süreci’ni Değerlendirdi

Babacan, çözüm Sürecini Değerlendirdi


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çözüm sürecinin başarılı olacağı konusunda ümitlerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Ayağımıza pranga olan bu sorun ortadan kalktığında Türkiye’nin gerçek potansiyeli ortaya çıkabilecek” dedi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Forum İstanbul 2013’ün açılışına katıldı. Forumda konuşan Babacan, çözüm sürecinin son derece önemli olduğunu belirterek, “Bu çözüm süreci yapmış olduğumuz siyasi reformların da bir bakıma doğal bir sonucu. Çözüm sürecinin özü; etnik kökeni ne olursa olsun, mensubu olduğu din, mezhep ne olursa olsun, kültürel oryantasyonu ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi devletin aynı samimiyetle kucaklayabilmesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin aynı haklardan ve özgürlüklerden doyasıya istifade edebilmesidir. Gerçek anlamda temsili bir demokrasi, halkın beklentilerinin, arzularının, isteklerinin ve en küçük azınlıkların dahi haklarının korunduğu ve kendini güçlü hissettiği sosyal ve siyasi yapı. İşte özü bu. Tabii ki uygulamayla ilgili çok detaylar var. Uygulamanın başarılı olabilmesi için devlet kurumlarının çok çok uyumlu çalışması gerekiyor. Çözüm sürecine benzer daha önce de farklı dönemlerde denemeler yapılmış. Biz 2006-2007 döneminde yine benzer bir süreç başlatmıştık. Ancak belki de ilk defa şu anda kamu kuruluşlarımız, devlet birimlerimiz, güçlü bir eşgüdüm içerisinde ve aynı politika etrafında bütünleşmiş şekilde bu süreci yürütüyoruz. Daha önceki dönemlerde maalesef eşgüdüm ve uyumlu çalışmayı pek yakalayamamıştık. Onun içindir ki bu defa çözüm sürecinin başarısı konusunda ümitlerimiz çok çok yüksek” şeklinde konuştu.
“İnşallah terör konusu Türkiye’nin gündeminden çıktığı zaman tabii ki bambaşka bir Türkiye göreceğiz” diyen Babacan, şunları söyledi;
“Başta Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgemiz olmak üzere ama sadece o bölgeyle sınırlı değil, ülkenin tümünde çok farklı bir atmosfer göreceğiz. Bir bakıma ayağımıza pranga olan, koşmak isteyen Türkiye’yi yavaşlatan bu sorun ortadan kalktığında Türkiye’nin gerçek potansiyeli açığa çıkabilecek. 2023 hedeflerimiz için bunun da çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. 2023’e giderken 11 yıl geçti, 10 yıl daha var önümüzde.”
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER