ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:37

Azerbaycan'daki Türk işadamlarının sorunları


Azerbaycanda faaliyet gösteren Türk işadamları, Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu yetkilileri ile bir araya geldi.
     Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği tarafından organize edilen toplantıda, işadamları ve devlet yetkilileri çalışma hayatındaki son gelişmeleri ve yaşanan sıkıntıları masaya yatırdı.
     Azerbaycan çalışma hayatı ve iş güvenliği konusunda sunumların yapıldığı toplantıda, Azerbaycanlı yetkililer Türk işadamlarının sorularını yanıtladı.
     İşadamları, toplantıya katılan Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Mustafa Gür'e, çalışma hayatında karşılaştıkları zorluk ve sıkıntıları bizzat aktarma imkanı buldu.
     Toplantıda konuşan Büyükelçi Coşkun, Azerbaycan'da faaliyet gösteren işadamlarının karşılaştıkları sorunlardan haberdar olduklarını ve sorunların ilerleyen dönemde giderek azalacağını söyledi.
     Türkiye ile Azerbaycan arasında sorunlar olduğunun devlet başkanları düzeyinde de bilindiğini belirten Coşkun, bu sorunların çözümü için ortak siyasi irade olduğunu ve yakın zamanda iyi gelişmeler beklenildiğini kaydetti.
     Azerbaycan'da, pek çok alandaki mevzuatların takdire şayan şekilde geliştiğini belirten Coşkun, şunları kaydetti:
     ''Biraz anlayışlı ve sabırlı olmalıyız. Azerbaycan'ın Türkiye'ye, mevzuatın da elverdiği ölçülerde kardeşliğimizden de hareketle kayırıcı bir yaklaşımda olmasını bekliyoruz. Madem ortak siyasi irade var, o zaman çalışma hayatında karşılaşılan günlük sıkıntıları pratik bir biçimde çözümlendirmeliyiz.
     Türkiye'nin dış ticaretine, yatırımlarına baktığınızda Azerbaycan olması gereken yerde değil. Bunun neden böyle olduğunu kendi kendimize sormamız lazım. Azerbaycan, Türklerin severek, koşa koşa, hiçbir sorun olmadan normal koşullarda iş yapacakları yerdir. Devlet yetkilileri, 'Türkler neden daha fazla yatırım yapmıyor' diye serzenişte bulunuyorlar. Onlar da bazı eksikliklerin olduğunun farkında. Bu eksikliklerin üzerinde giderek önümüzdeki dönemde büyük bir sıçrama sağlayacağız.''
    
     -Hükümetlerarası İşgücü ve İşbirliği anlaşmaları-
    
     Büyükelçilik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Mustafa Gür de, iki ülke arasındaki mevcut ikili Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin uygulamasında emeklilik, sağlık, çalışma-oturma izinleri gibi alanlarda önemli bazı aksaklıklar ve sorunlar yaşandığını hatırlatarak, imzalanan iki anlaşmanın onay aşamasına geldiğini anlattı.
     Dört yıllık çalışma sonrasında hazırlanan Hükümetlerarası İşgücü ve İşbirliği anlaşmalarının onaylanması halinde çalışma ve sosyal güvenlik hayatındaki sorunların azalacağını söyleyen Gür, ''Bu anlaşmaların onaylanması ile iki ülkenin çalışma ve sosyal güvenlik alanında kurumların işbirliği daha da geliştirilecek. Meslek standartları uyumlaştırılacak, işgücü izin başvuruları bir ay içinde sonuçlandırılacak. Çalışma ve ikamet izinleri en az bir yıl olarak verilecek, uzun süre ülkede kalan diğer ülke vatandaşına 5 yıl süreli izin verilecektir'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER