ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 14:16

‘Ayşe teyze’ ekonomistleri dinlese, fakir kalırdı

Ayşe teyze ekonomistleri dinlese, fakir kalırdı


 Bürokrasi ve akademi dünyasından ekonomi yazarlığına geçen isimlerden Süleyman Yaşar, halkın ekonomi yazanlarını ve ekonomistleri dinlemesi halinde fakir kalacağını söyledi. Farklı yorumlarıyla dikkat çeken Yaşar, Cihan Medya Haber Dergisi'ne yaptığı değerlendirmede, altını örnek göstererek, "…doğru ekonomik tercihleri vatandaş gayet güzel yapabiliyor. Profesyonel iktisatçıdan daha iyi yapabiliyor. Yıllarca altın tutmayın dediler. Ne oldu, birden bire altın fırladı, kar etti. Halk yatırımını nereye yapacağını, profesyonel iktisatçıdan daha iyi biliyor." dedi.

Ekonomi haberlerini yazarken veya televizyonda konuşurken 'Ayşe teyze' gibi tanımlamalar yapılmasından duyduğu rahatsızlığı da vurgulayan Yaşar, söz konusu ifadelerin halkı küçük gören bir yanı olduğunu düşündüğünü aktardı. Bu konudaki tepkisini, "Tamam halka göre yazman lazım, küçümsemeyeceksin ama. Bu laf beni irite ediyor, küçümsüyorsun karşındakini. Televizyona çıkıp; Ayşe abla bak… Yani Ayşe ablanın hiç bir şeyden haberi yok, bir sen biliyorsun, ona da kafana göre tavsiye veriyorsun. O kendini tanrı gibi üstten sesleniyor görüyor." şeklinde dile getirdi.

Türkiye'nin kredi notunun düşük tutulmasını eleştiren, bu durumda faiz lobisinin de parmağının bulunduğunu öne süren Süleyman Yaşar, bazı yazarlar kanalıyla bu çerçevede yorum yaptırıldığını ileri sürdü. Ekonomi yazarlarının üstlendikleri başka görevler varsa, bunu köşe yazılarının en altında belirtmeleri gerektiğini savunurken, bu konudaki eleştirilerini şöyle aktardı:

"Bir köşe yazarı diyor ki; bu bilimseldir. Oysa Türkiye’nin notu hak etmediği derecede altta. Bilimsel olarak değerlendirilecekse A seviyesinde; Polonya, İsrail seviyesinde olmadı. Çünkü Türkiye’nin temel makroekonomik göstergeleri bu seviyeyi bize veriyor. Sadece bir kuruluş döviz cinsinden yatırım yapılabilir derecede tutuyor. Şimdi siz köşe yazarı olarak, bu bilimseldir diyorsanız; özel bir çıkarınız var demektir ya da bu ülkeye düşmansınız demektir. Çünkü; Türkiye’nin notu düşük olunca ne oluyor? Faizler yükseliyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti, vatandaşları yüksek faiz ödüyor. Bu hepimizin cebinden çıkıyor, Türkiye’yi ekonomik kayba uğratıyor."

TÜSİAD'daki yönetim değişikliğini 'kozmetik' bulan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'u, kuruluşu TEPAV aracılığıyla CHP ile işbirliği yapmakla itham eden Süleyman Yaşar, " TOBB’a gelince, o da öyle. CHP ile bütün işi. Şöyle; TEPAV diye bir kuruluşu var. Son 7-8 yılın bir kuruluşu. CHP’nin bütün programlarını yazan o kuruluş ve oradan bilgileniyorlar. CHP, onun verilerine dayanıyor ve bu kuruluş sürekli bilgi kirliliği yaratıyor dikkat ederseniz. Nasıl; bütçe harcamaları çok yüksek, saklıyorlar, yalan söylüyorlar diye açıklamalar yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Süleyman Yaşar, meslek yaşamına ve gündeme ilişkin Cihan Medya Haber Dergisi’nin sorularını içtenlikle cevapladı. Yaşar’ın ekonomi yazarlığından faiz lobisine, Türkiye’nin notundan çözüm sürecine kadar pek çok konudaki düşüncelerini içeren röportajın tamamını, medyanın nabzını tutan Cihan Medya Haber Dergisi’nde okuyabilirsiniz. Aboneliğin yanı sıra tüm NT mağazaları ile seçkin Yaysat bayilerinde satışa sunulan dergiye, Turkcell Dergilik'in dijital raflarından da erişilebiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER