ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 22:25

AYSAF Fuarı, İstanbul'da başladı


Bu yıl 49. kez düzenlenen AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı, İstanbul CNR EXPO'da başladı.
     Yapılan açıklamaya göre, Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) ve KOSGEB desteklerinde, bu sene 49'uncusu düzenlenen fuara 350 firma katıldı.
     Avrupa'da sektörün en büyük ikinci fuarı olduğu belirtilen AYSAF, 20 bin metrekarelik alanda 2 Mart'a kadar açık kalacak.
     Türkiye'de 5 milyar dolar büyüklüğe ulaştığı ifade edilen ayakkabı sektöründen önemli oranda pay alan ayakkabı yan sanayi firmalarını bir araya getiren fuarın açılışı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun katılımıyla gerçekleşti.
     Mutlu, açılışta yaptığı konuşmada, fuarların İstanbul'un ticaret merkezi haline gelmesine katkı sağladığını vurgulayarak, sektörün 250 bin kişiye aş ve iş verdiğini söyledi.
     AYSAD Başkanı Taner Doğdu da, dünyada 21 milyar çift ayakkabı üretimi ve 300 milyar dolarlık bir pazar olduğunu belirterek, sektörün en önemli buluşma noktası olan AYSAF'ın gelecek trendlerine yön vereceğini dile getirdi.
     Doğdu, ''Türkiye 67 ihracatçı ülke arasında Avrupa'da 6., dünyada da 12. sırada yer aldı. 92 milyon çift ayakkabı üretimini 126 milyona çıkardık. Ülkede üretilen her iki ayakkabıdan biri ihraç ediliyor. Sektör, üretimde ileri teknoloji kullanarak 2023 yılı ihracat hedefini 1,5 milyar dolardan 2,5 milyar dolara çıkaracak'' bilgisini verdi.
    
     ''Türkiye'nin ayak haritasını çıkarma projemiz devam ediyor''
    
     Sektörün inovasyon ve yeniliklerle katma değeri artırması gerektiğine işaret eden Doğdu, ''Türkiye'nin ayak haritasını çıkarma projemiz devam ediyor. Vatandaşların ayakları 3 boyutlu sistemde tarandıktan sonra üretim yapılacak'' dedi.
     TASEV Başkanı İslam Şeker ise, sektörün 6 milyar dolarlık bir hacmi olduğunu ve Türk ayakkabı markasının dünyaya yayıldığını belirtti.
     CNR Holding CEO'su Cem Şenel de yaptığı değerlendirmede, AYSAF'ın sektör için en büyük ve en dinamik buluşma yeri olduğunu dile getirerek, ''Fuar sektördeki yeni sanayi ve yeni teknolojilerin takip yeri olacak. Yurt içi ve yurt dışından sektörün öncü firmaları fuara katılıyor. İtalya başta olmak üzere Almanya, İspanya, Çin, Japonya, Hindistan, Portekiz, ABD, İran, Tayvan, Tayland, Arjantin, Avusturya, Slovenya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İsrail, Romanya, Slovakya, Ukrayna ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu 26 ülkeden çok sayıda firma stand açtı'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER