ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 21:46

Ayran açıklaması hisseleri uçurdu!

Ayran açıklaması hisseleri uçurdu!

Erdoğan 'Ayran' dedi, Pınar Süt hisseleri coştu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yeşilay'ın Global Alkol Politikaları sempozyumunda yaptığı "Bizim milli içkimiz bira değil, ayrandır" açıklaması Borsa İstanbul'da da yankı buldu.

HİSSELER YÜKSELİŞLE KAPATTI

Açıklamanın ardından ayran üreticisi şirket hisseleri yükselişe geçti. Borsadaki tek ayran üreticisi Pınar Süt hisselerinde açıklamanın ardından yükseliş yüzde 3'ü aştı. Gün boyu yatay seyreden Pınar Süt hisseleri, borsanın kaybettirdiği dakikalarda bile ralli yaptı. Hisseleri günü yüzde 2′nin üzerinde yükselişle kapadı.

''DEVAMINI BEKLEMİYORUZ''

Ata Portföy Yöneticisi Cem Tözge, Başbakan'ın açıklamalarının ardından hisselere alım geldiğini ancak bunun kalıcı olmasını beklemediklerini söyledi. Tözge, "Bu trend değiştirici bir etki yaratmaz. İlk haberle, tek üretici olarak bir hareket olmuş olabilir ama devamını beklmiyoruz" dedi.

ANADOLU EFES HİSSELERİNDE NEGATİF ETKİ OLMADI

Başbakan'ın açıklamalarının bira üreticisi Anadolu Efes hisseleri üzerinde ise negatif etkisi olmadı. Anadolu Efes hisselerinin kazancı da gün içinde yüzde 2′ye yaklaştı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan, Yeşilay'ın sempozyumunda, "Uygarlaşacağız diye alkol tüketimini teşvik ettiler. Tek parti döneminde alkol teşviki o kadar abartıldı ki; lokantalara afişler asıldı, alkolün faydaları anlatıldı. Cumhuriyet'in ilk yıllarında bazı kitaplarda malesef alkol milli içkimiz olarak lanse edildi. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır" diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bakıyorsunuz alkollü sürücü alkolsüz sürücünün şeridine girip onun ölümüne sebep oluyor. Alkolsüz sürücü hayatını kaybederken alkollü olan elini kolunu sallayarak çıkıyor. Şimdi bunun üzerinde de çalışıyoruz böyle olamaz. Elinde silahlı vurduğunda katil... Cezası çok yüksek. Ama alkollüyken öldürdüğünde 'alkollüydü' cezası hafif. Böyle bir şey olamaz.''
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER