ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2014 Salı 12:41

Ay sonuna kadar netleşmeli

Ay sonuna kadar netleşmeli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gazprom yetkililerinin yarın veya bir sonraki gün Türkiye'ye geleceğini belirtti.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rus doğalgazına yönelik indirim görüşmelerine ilişkin, "Gazprom yetkilileri yarın veya bir sonraki gün Türkiye'ye gelecek... Bizim hedefimiz bu ay sonuna kadar artık bu rakamın netleşmiş olması" dedi.

Yıldız, 2016'da Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak "23. Dünya Enerji Kongresi'nin Protokol İmza Töreni''nin ardından Dünya Enerji Konseyi Başkanı Marie-Jose Nadeau ile basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rusya'dan alınan doğalgazda indirim yapılmasına yönelik son durumun sorulması üzerine Yıldız, görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Gazprom yetkililerinin yarın veya sonraki gün Türkiye'ye geleceğini bildiren Yıldız, "Bununla alakalı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önemli bir mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Eğer farklı bir nokta oluşmazsa, bizim hedefimiz bu ay sonuna kadar artık bu rakamın netleşmiş olması. 2015 yılındaki alacağımız indirimin netleşmiş olarak bu şekliyle gaz alımlarına devam edeceğimizi söylemem lazım. Çünkü miktar, bir önceki yıldan daha az olmayacak, daha fazla doğalgaz almış olacağız hava şartlarına bağlı olarak" diye konuştu.

Yasadışı telefon dinlemelerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Yıldız, Türkiye'nin bu konuları mutlaka aşması gerektiğini dile getirdi. Yıldız, "Bu kadar açık, bu kadar şeffaf davranıyor olmamıza rağmen sürekli dinlenme ihtiyacının karşı taraftan hissedildiğini ne yazık ki görüyoruz" ifadesini kullandı.

Her gün geçmişe dönük yeni dinleme kararlarının ortaya çıktığını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu çok kötü bir şey. Benim kesintisiz 4,5 yılı geçti. Ama her geçen gün 'kayıt bulundu' diye arkadaşlarım bilgi veriyorlar. Ben bunu hem yetişme tarzı hem devletimizin şu anda içinde bulunduğu yapı olarak hem de geleneklerimiz olarak son derece yanlış ve çarpıcı buluyorum. Biz hükümet olarak, ne varsa şeffaf olarak paylaşan ve gücünü de bu şeffaflıktan alan bir yapıdan geliyoruz. Bu kadar iletişimin güçlü olduğu bir dünyada herhangi bir şey zaten gizli kalmaz. Bunların bir tecessüs merakıyla beraber araştırılıyor olmasını çok ama çok yanlış buluyorum. Bu ikinci bir devlet yapılanması tarzındaki olacak bir şekildi. Bununla alakalı tedbirler her geçen gün daha da artırılarak alınıyor." 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER