ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 12:32

''Avusturya'da Türkiye rüzgarı esiyor''


Avusturyalı Erste Group, Avro Bölgesi'nde 2013 yılı büyüme beklentisinin yüzde 0,1 olduğu bir dönemde, Türkiye'de yüzde 4 büyüme bekliyor. Erste Group, Avusturyalı yatırımcıların Viyana Borsası üzerinden İMKB'ye doğrudan yatırım yapmasını sağlamak üzere İMKB30 Endeksini dayanak alan endeks ve turbo sertifikaları ihraç etti.
     Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Erste Group Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Araştırma Direktörü Henning Esskuchen, Türkiye'deki göz kamaştırıcı büyümenin yatırımcılar açısından çok cazip olduğunu belirterek, Türkiye'de düşük borç yükünün (2012 yılında GSMH'nin yüzde 37,2'si) yanında diğer makro ekonomik göstergeler değerlendirildiğinde pozitif büyümenin devam edeceğini öngördüklerini söyledi.
     Esskuchen, bu durumun, 10 yıllık bono faizlerinin bir yıl öncesine göre yüzde 9'lardan yüzde 6,5'lara gerilemiş olmasının ve Fitch tarafından yapılan not artırımı sonrası yabancı yatırımcıların Türkiye ilgisinin artmasının bir göstergesi olarak yorumladıklarını ifade etti.
     Geçen yıl gerçekleşen yüzde 58'lik yükseliş performansıyla Avrupa'daki borsaları geride bırakan İMKB-30 hisse senedi endeksinin en ilgi çekici özelliğinin yüksek likidite olduğuna dikkati çeken Esskuchen, makro büyüme rakamları, düşük borçluluğu ve cazip fiyatların Borsa İstanbul'u cazip kılan diğer sebepler arasında yer aldığını kaydetti.
     Esskuchen, 2012'de yaşanan kayda değer yükselişin ardından 2013'ün başında yaşanan endeksteki gerilemenin yatırımcılara cazip fiyatlardan Türk hisse senetlerine sahip olma fırsatı sunduğunu belirtti.
     Avusturya Bölgesi Perakende Satış Yöneticisi Markus Kaller ise, Avusturya'lı yatırımcılara daha önce Erste Group'un portföy yönetim şirketi olan ESPA tarafından aktif olarak yönetilen Türkiye yatırım fonu üzerinden İMKB'de erişim sağladığını, artık turbo sertifikalar ile de doğrudan yatırım yapma imkanı vereceklerini ifade etti.
    
     -''130 adetten fazla turbo sertifika ihracı gerçekleştirildi''-
    
     Geçen yıl ihraç edilmeye başlayan turbo sertifikaların piyasa yapıcılığını üstlenen Erste Securities İstanbul Genel Müdürü Erkan Kilimci de, ''Erste Group, Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük menkul kıymet ihraççıları arasında yer alıyor ve Hırvatistan, Macaristan, Romanya, Avusturya, Almanya ve Türkiye'de aynı anda turbo sertifika ihraççısı konumunda olan tek finansal kurum'' dedi.
     Turbo sertifikalar ile yatırımcıların Viyana Borsası üzerinden İMKB'de, Borsa İstanbul'dan Frankfurt Borsası'nda veya New York Borsasında işlem gören hisse senetleri endeksi, petrol, altın ve gümüş gibi varlıklara işlem yapabildiklerini aktaran Kilimci, ''2013'e kadar İMKB'de 130 adetten fazla turbo sertifika ihracı gerçekleştirildi, en yüksek hacim İMKB-30 ve altın turbo sertifikalarında gerçekleşti'' bilgisini de verdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER