ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 13:40

Avustralya’dan getirilen sikkeler Ankara'da


Geçen yıl vefat eden Julie Hooke isimli şahsın, kendisinde bulunan bir grup sikkenin Denizli’de bir müzeye gönderilmesini vasiyet etmesi üzerine Avustralya’dan gelen 23 adet sikke Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne geldi. Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz, “Avustralya’dan getirilen 23 parça sikkenin 22’si tunç biri gümüş. M.Ö. birinci ve 2. YY. Roma dönemine ait şehir sikkeleridir.” dedi.

Avustralya’da, Katolik İlahiyat Üniversitesi’nde dekan yardımcısı olarak görev yapan Rousemary Canavan isimli akademisyenden alınan bir dilekçede, 2012 yılında vefat eden Julie Hooke isimli şahsın, kendinde bulunan bir grup sikkenin Denizli’de bir müzeye gönderilmesini vasiyet ettiği ve Juile Hooke’nin ailesinin bu isteği yerine getirilmesi için kendisinden talepte bulunduğu belirtilti ve dilekçede sikkelere ait bir liste ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne iletildi.

Söz konusu liste incelendiğinde 23 adet sikkelerin çoğunlukla Roma Dönemi’ne ait olduğu ve büyük bir kısmının antik dönemde Anadolunun kuzeybatısında bulunan Mysia, Afyon, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Çorum bölgelerinden geldiği öğrenildi. Sikkeler daha sonra Julie Hooke’nin vasiyeti üzerine Denizli Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edilerek kendisinin adının geçtiği bir plaketle sergilenecek.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER