ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 11:40

Avrupalı devlerin tercihi Türk ayakkabısı

Avrupalı devlerin tercihi Türk ayakkabısı

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Çetin: "Çin mallarının kalitesizliği Avrupalı nihai tüketiciler tarafından anlaşıldı. Bu anlamda Türk ürünleri Avrupa pazarında daha fazla ön plana çıktı"


Bölgesindeki birçok ülkeye göre daha kaliteli üretim yapan Türk ayakkabı sektörü, yılın 8 ayında Avrupa'nın önemli ülkelerine yönelik ihracatındaki artış dikkati çekti.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin (İTKİB) aylık bilgi notuna göre, bu yılın ocak-ağustos döneminde toplam ayakkabı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 artarak 520 milyon dolara ulaştı. 

Söz konusu dönemde özellikle Avrupa'nın 3 önemli ülkesi olan Almanya, İngiltere ve İtalya'ya ihracat yüzde 52 artarak 67,3 milyon dolara yükselirken, Almanya 30,6 milyon dolarla bu ülkeler arasında en fazla dış satımın yapıldığı pazar olarak kayıtlara geçti. İngiltere'ye ihracat yüzde 60 artışla 23 milyon dolar seviyelerine yaklaşırken, ihracat artışının yüzde 32 olduğu İtalya, Türkiye'den 14 milyon dolar karşılığı ayakkabı satın aldı.

"Çin mallarının kalitesizliği anlaşıldı"

Avrupa ülkelerine ihracatta yaşanan artışı AA muhabirine değerlendiren Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, AB ekonomilerindeki toparlanma sinyallerinin yanı sıra özellikle bu ülkelere giren Çin menşeli malların kalitesizliğine dikkati çekti. 

Çin malları ile ilgili bu durumun Avrupalı nihai tüketiciler tarafından anlaşıldığını belirten Çetin, "Bu anlamda Türk ürünleri Avrupa pazarında daha fazla ön plana çıktı. Son dönemde, İtalya'da ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren 105 şirket kapandı. Bu durum, söz konusu ülkede Türk ürünlerinin kullanılmasına önemli katkı sağladı. Önümüzdeki dönemde Avrupa'ya ihracatın daha da artacağını düşünüyoruz" dedi. 

Avrupa pazarındaki tüketicilerin Türk ayakkabısına güven duymaya başladıklarını kaydeden Çetin, Türkiye açısından önemli iki pazar konumunda bulunan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik nedeniyle özellikle Rusya'ya ihracatta gerileme yaşandığını bunun da ihracatın daha yüksek seviyelere ulaşmasını engellediğini ifade etti. 

Güvenlik sorunlarına karşın en fazla ayakkabı ihracatı yapılan 2. ülke konumunda bulunan Irak'a yönelik ihracatta yaşanan yüzde 8,2'lik artış hakkında da görüşlerini paylaşan Çetin, bu artışı olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. 

Rusya pazarında yaşanan gelişmelere de değinen Çetin, bu ülkenin Çin ile ticarette ruble kullanılması konusunda anlaşma sağladığını hatırlatarak, Türkiye ile ticarette de benzer bir anlaşma sağlanmasının ayakkabı dahil birçok sektörü pozitif etkileyeceğine işaret etti. 

Çetin, 5-8 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek AYMOD ayakkabı fuarının da son 26 yılın en büyük fuarı olacağını, şu ana kadar yurt dışından 10 firmanın fuara katılmak için başvuruda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yılın 8 ayı itibarıyla en fazla ayakkabı ihracatı yapılan (bin dolar) 10 ülke ve geçen yılın aynı dönemine göre ihracattaki değişim oranları şöyle:

Ülkeler

2014 (Ocak-Ağustos)

Değişim (yüzde)

Rusya

85.615

-9

Irak

74.122

8

Almanya

30.583

58

Suudi Arabistan

28.846

-9

İngiltere

22.898

60

Ukrayna

22.710

21

İtalya

13.779

32

Cezayir

12.333

49

Libya 

11.215

22

Romanya

10.042

-11

Genel Toplam

519.878

8,3

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER