ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 21:38

Avrupa Yatırım Bankası'ndan Yunan ihracatçıya 500 milyon Euro

Avrupa Yatırım Bankasından Yunan ihracatçıya 500 milyon Euro


Avrupa Yatırım Bankası (EIB), ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’ın büyümesine katkı yapacak 500 milyon Euro’luk kredi ve finansman desteği sağladı. EIB, 500 milyon Euro’yu ihracata yönelik faaliyet yürüten Yunanistan’ın küçük ölçekli işletmelerine kullandıracak.

Yılda 3 defadan 1,5 milyar Euro’luk sermaye garantisi vermeyi taahhüt eden EIB, yerli ve yabancı ticari bankalar tarafından kullandırılacak finansmanı güvencesi altına alacak.

Atina’da Intercontinental Otel’de düzenlenen imza törenine Başbakan Antonis Samaras, Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, Kalkınma, Rekabet, Altyapı, Ulaştırma ve Ağlar Bakanı Kostis Kacidakis, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Horey ve girişime destek veren yerli ve yabancı ticari bankaların üst düzey yöneticileri katıldı.

Avrupa Yatırım Bankası ile ticari bankalar arasında yapılan protokolün imza töreninde konuşan Başbakan Samaras, işletmelerin sıcak para ihtiyacını karşılayacak çok önemli olan kredi ve finansman girişimini başlattıklarını belirtti. Samaras, programın duyurusunu değil uygulamaya geçirilmesinin açılışını yaptıklarını söyledi.

“İşletmelerin karşılaştıkları zorlukları bildiğimiz için bütün gücümüzle çözüm bulmaya çalışıyoruz.” diyen Samaras, ilk defa Avrupa Yatırım Bankası’nın böyle bir girişime öncülük yaptığını vurguladı. Başbakan Samaras, EIB’in Yunan ekonomisine yıllık 500 milyon Euro’luk sermaye garantisi verdiğini ve yılda 3 defa bunun tekrarlanarak işletmelerin yıllık 1,5 milyar Euro’luk garanti mektubu verebileceklerini söyledi.

Yunanistan’ın dış ticaretini desteklemek amacıyla hazırlanan finansal desteğin imza töreninde hazır bulunmaktan mutlu olduğunu söyleyen Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Horey, EIB’in uzun vadeli finans desteği verdiklerini dile getirdi. Yunanistan’ın zor bir dönemden geçtiği bir sırada hayata geçirilen 500 milyon Euro’luk finansmanın önemine vurgu yapan Horey, EIB’in Yunan ve yabancı ticari bankaların işletmelere vereceği kredi desteğine garanti verdiklerini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER