ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 15:05

Avrupa Türk İş Dünyası Zirvesi başlıyor


Avrupa Türk İş Dünyası Zirvesi, 3-5 Mayıs tarihlerinde Kopenhag’da düzenlenecek. Danimarka Türk İş Dünyası Federasyonu (DATİFED) ve Danimarka Ticaret Odası’nın (Dansk Erhverv) ev sahipliğinde ve Avrupa Türk İş Dünyası Konfederasyonu’nun (UNITEE) koordinasyonunda düzenlenecek zirveye 20 farklı ülkede çok sayıda işadamı, profesyonel ve yöneticinin katılması bekleniyor.

Zirveye Danimarkalı yetkililer de büyük önem veriyor. Danimarka Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Margrethe Vestager, Ticaret Bakanı Pia Olsen Dyhr, Danimarka Sanayi Odası CEO’su ve Danimarka Ticaret Odası CEO’su zirve kapsamında gerçekleştirilecek konferansta birer konuşma yapacak.

DATIFED Eşbaşkanı Musa Uyar, önemli 50 yıl önce Avrupa’da misafir işçi olarak gelen Türkiye kökenli insanların artık işveren konumunda olduğunu vurgulayarak, "Türkiye kökenli girişimciler olarak Avrupa’nın krizden çıkmasında katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.

Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli insanların alan el konumundan veren el konumuna yükseldiğinin altını çizen Uyar, “Girişimcilerimizin Avrupa genelinde kurdukları 150 bin şirketle 700 kadar insana istihdam sağlamaktalar. Yıllık 50 milyar Euro civarında ciro yapmaktalar." şeklinde konuştu.

AÇILIŞ DANİMARKA PARLAMENTOSU’NDA

DATIFED Eşbaşkanı Musa Uyar, Avrupa’da ilk kez böylesine kapsamlı bir Türk İş Dünyası Zirvesi organize edildiğini söyledi. Zirveye Avrupa’nın değişik ülkelerindeki Türkiye kökenli işadamların yanı sıra Türkiye’den de işadamları, girişimciler ve bir kısım kuruluşların yöneticilerinin de katılacağını ifade eden Uyar, “3 Mayıs Cuma günü akşamı Danimarka Parlamentosu’nda gerçekleştirilecek açılış resepsiyonuyla başlayacak zirvede ayrıca “ekonomik kriz ve etnik ekonomi” konulu bir konferans gerçekleştirilecek." dedi.

Programın ikinci gününde Kopenhag’ın en güzel ve tarihi mekanlarından Borsa Binası’nda alıcı ve satıcıları bir araya getiren bir iş zirvesi düzenleneceğini söyleyen Uyar, “İş zirvesine; makina ve endüstri, bilişim, sağlık ekipmanları ve sağlık turizmi, gıda, tekstil ve inşaat gibi değişik sektörlerden alıcı ve satıcıların katılacaktır. Program ilk olması hasebiyle ciddi bir rağbetin olduğunu söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

HEDEF YAKIN TEMAS SAĞLAMAK

Zirveye ev sahipliği yapacak DATIFED’in Eşbaşkanı Uyar, “Bu zirveyi düzenlerken hedeflediğimiz hususlardan biri de; Avrupa’daki işadamlarımızın birbiriyle yakın temas sağlamaları, birbiriyle tanışmaları. Tabii ki bunun yanında Türkiye’deki işadamlarımızla da beraber bir köprü oluşturup Avrupa ülkelerinin krizden çıkmasına destek verme aynı zamanda Avrupa ülkeleri ile Türkiye ve 3. dünya ülkeleri arasında köprü oluşturmak.'' dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER